Haber Detayı
21 Ocak 2021 - Perşembe 12:30
 
Türkülere konu olan allı turnalar Çukurova Deltasını renklendirdi
KÜLTÜR SANAT Haberi
Türkülere konu olan allı turnalar Çukurova Deltasını renklendirdi

ADANA (AA) - Türkiyede kuş göç yollarının kesiştiği bölgedeki Çukurova Deltası, Anadoluda allı turna olarak da bilinen ve türkülere konu olan flamingolara da ev sahipliği yapıyor. Deltadaki renk cümbüşü kartpostallık görüntüler oluşturuyor.

Göçmen kuşların Türkiyedeki dinlenme ve beslenme yerleri arasında önemli yere sahip Adana, kış aylarında birçok kuş türünü ağırlıyor. Türkiyenin en büyük lagünü olan Akyatana gelmeye başlayan flamingolar, güzellikleriyle görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Su içindeki bitkilerin yeşil rengiyle gökyüzünün mavisinin karıştığı gölde konaklayan ince bacaklı, uzun eğri bir boyuna ve renkli tüylere sahip binlerce allı turna, doğa harikası lagüne ayrı bir güzellik katıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürü Turgut Çangır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıla göre bölgede flamingo sayısında artış olduğunu söyledi.

Mevsim şartlarına göre flamingo sayılarında değişiklikler olabildiğini belirten Çangır, "Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanında geçen yıl 4 bin 500 civarında olan flamingoların sayısı bu yıl 20 bine ulaştı. Çok önemli bir artış var. Sadece Akyatan Lagününde 12 bin flamingo sayımı yapıldı." diye konuştu.

Allı turnalar güzellikleri ile doğaseverleri cezbediyor

Çangır, bölgenin birçok kuşa ev sahipliği yaptığına dikkati çekerek, "Bölgede çeşitli kuş seçeneklerimiz var ancak flamingoların görsel güzellikleri doğaseverleri ve fotoğraf tutkunlarını cezbediyor. Kuşların bu alanda rahat yaşamaları için elimizden geleni yapıyoruz, bundan sonra da göstereceğiz. Sayımları sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yapıyoruz. Her geçen yıl bu sayının artması bizi ziyadesiyle memnun ediyor." ifadesini kullandı.

Doğa Araştırmaları Derneği biyologlarından Güler Bozok da Çukurova Deltasının hem balık hem bitki açısından kuşların beslenmesi için oldukça zengin alan olduğunu dile getirdi.

Çukurovanın, insanlar açısından olduğu gibi kuşlar açısından da bereketli bir bölge olduğunu ifade eden Bozok, "İklim çok müsait ama iklimden önce besin, kuşları buraya çeken en önemli özelliklerden bir tanesi. Akyatan Lagünü iki karakteristik göl özelliğinde, bir taraf tatlı bir tarafı tuzlu su karakteristiğinde. Zaten flamingolar gölün daha tuzcul olan tarafındayken derin yerlerinde ve tatlı su alanlarında sakar mekeler ve ördek türleri bulunabiliyor. Bu da tür çeşitliliğini artıran durumlardan bir tanesi." şeklinde konuştu.

Geçmiş yıllarda bölgede yüksek sayılarda flamingo görüldüğünü anımsatan Bozok, şunları kaydetti:

"Geçmiş yıllarda Adana toplamında 96 bin civarında, Akyatan Lagününde 89 bin civarında flamingo vardı fakat bu çok ekstrem bir sayıydı. Bu başka ülkelerdeki göllerle alakalı bir durumdu. Daha önce yaptığımız araştırmada, İrandaki yoğun bir flamingo popülasyonu olan bir gölün kurumak üzere olduğu ve oradaki flamingoların Akyatan Lagününü kullandığını tahmin etmekteydik. İrandaki göl 2-3 yıldır tekrar yenileme aşamasına girdi ve toparlandı. Flamingoların tekrar o tarafa döndüğünü düşünüyoruz. Bu yıl Adanada yaklaşık 20 bin flamingo saydık. Akyatan Lagününde toplam 12 bin civarında flamingo var. Bu aslında alanın normal ortalama sayıları."

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Türkülere, konu, olan, allı, turnalar, Çukurova, Deltasını, renklendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı