Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 18:30
 
Türkiye Maarif Vakfı Pakistan'da üniversite açacak
GENEL Haberi
Türkiye Maarif Vakfı Pakistan'da üniversite açacak

İSLAMABAD/ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pak-Türk Maarif Okulu Çakşehzad Erkek Lisesini ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye Maarif Vakfının (TMV) kısa sürede dünya çapında bir marka haline geldiğini

TMVnin tüm dünyada faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdürdüğüne işaret eden Çavuşoğlu, "Bugün 42 ülkede 331 okul, 1 üniversite, 12 eğitim merkezi ve 40 binden fazla öğrenciyle hızlı bir şekilde büyüyor." dedi.

TMVnin Pakistandaki başarılarını görmekten de mutluluk duyduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Sizler Anadolu irfanını tüm dünyaya taşıyorsunuz ve Anadolu irfanı sizlerle beraber tüm dünyaya barış yayıyor." ifadesini kullandı.

"Pakistanın yanındayız"

Çavuşoğlu, Türkiye ve Pakistanın iki kardeş ülke olduğunu ifade ederek "Bayraklarımızdaki hilal ve yıldızdan dinimize kültürümüze ve tarihimize kadar çok ortak yanlarımız var. Kurtuluş Savaşında atalarınızın bize verdiği destek hafızalarımızda, hiçbir zaman unutmayacağız. Biz de bugün tüm gücümüzle kardeş Pakistan ve Pakistan halkının yanındayız." diye konuştu.

TMVnin, ülkedeki faaliyetlerine ilişkin Çavuşoğlu, "Pakistan hukuku, Pakistandaki okulları Maarif Vakfına vererek işi ehline teslim etmiştir. Maarif Vakfı sizlerin de gayretleriyle 10 ilde eğitimini sürdürmektedir." dedi.

Çavuşoğlu, Pakistan halkını desteklemek ve güçlendirmek için Pakistan Eğitim Bakanı Şevket Mahmudla bir anlaşma imzaladıklarını belirterek "Bugün imzaladığımız anlaşma Pak-Türk Maarif Vakfının hukuki zeminini daha da güçlendirecek, kurumsallaşmasını sağlayacak ve ayrıca Pakistanda yeni okullar açmamızın da önünü açacak." değerlendirmesinde bulundu.

Hem salonda bulunarak hem de internet üzerinden takip ederek öğretmen ve öğrencilerin etkinliğe gösterdiği ilgiye dikkati çeken Çavuşoğlu, bu ilginin, Pak-Türk Maarif Vakfının ve Pakistan halkının gücünü gösterdiğini söyledi.

"TMV Pakistanda üniversiteler açmayı planlıyor"

Çavuşoğlu, Pakistanın geleceğine katkı sağlamaktan onur duyduklarını dile getirerek öğrencilere, "Sizler de yarın inşallah, bu ülkeye, Pakistan halkına öğretmen, diplomat, vali, bilim insanı, iş insanı, doktor, mühendis olarak hizmet edeceksiniz. Öğrenci kardeşlerim, aileleriniz kaliteli eğitim almanız için fedakarlık yapıyor. Sizler de inşallah çalışkanlığınız ve başarılarınızla ailelerinizin ve bizim gurumuz olacaksınız." ifadelerini kullandı.

Pakistanlı öğrencilerin Türkiye Bursları programıyla Türkiyeye üniversite öğrenimi için geldiğini de hatırlatan Çavuşoğlu, "Sizlere güzel bir haberim var. Belki yöneticileriniz paylaşmıştır, bugün Milli Eğitim Bakanı Şevket (Mahmud) kardeşimle de görüştük, Maarif Vakfı Pakistanda da üniversiteler açmayı planlıyor ve biz de tüm gücümüzle destekliyoruz." diye konuştu.

"Diriliş karantinası" esprisi

Çavuşoğlu, "Diriliş Ertuğrul" dizisine duyulan ilgiyi işaret ederek Pakistanda dizi yayınlandığı zaman kimsenin sokağa çıkmadığını, dizinin yayın saatinin "Turkish lockdown" (karantina) diye anıldığını söyledi. "Kimse sokakta olmadığı için Pakistanlı yetkililerin işinin kolaylaştığını" söyleyen Çavuşoğlunun "Diriliş karantinası" esprisi, salondakileri güldürdü.

Etkinliğe, Türkiyenin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul, TMV Ülke Temsilcisi Harun Küçükaladağlı, "Diriliş Ertuğrul" dizisinin oyuncuları Ayberk Pekcan ve Nurettin Sönmez ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Başbakan Han, Çavuşoğlunu kabul etti

Çavuşoğlu, temasları kapsamında Pakistan Başbakanı İmran Han ile de bir araya geldi

Pakistan Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede Pakistan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası meseleler ele alındı.

Han, iki ülke arasında var olan siyasi ilişkilerin olağanüstü doğasını yeniden teyit ederek, bunun sağlam bir ekonomik iş birliğine dönüştürülmesinin önemini vurguladı.

Her iki taraf, ticaret, savunma, yatırım, eğitim ve kültür alanlarındaki iş birliklerinin geliştirilmesi konusunda mutabık olduklarını teyit etti.

Han, Türkiyenin Cammu Keşmir meselesindeki desteğine teşekkür ederek, Hindistan’ın bölgede barışı ve güvenliği tehdit eden zararlı adımlarına dikkati çekti.

Pakistan’ın Afganistandaki çatışmanın barışçıl çözümüne verdiği önemi vurgulayan Han, ülkesinin Afgan barış sürecindeki pozitif katkısına atıfta bulundu.

Han, Afganistanda tüm tarafların ateşkes, kapsayıcı ve geniş tabanlı siyasi uzlaşı için şiddeti azaltması gerektiğine işaret etti.

Başbakan Han, Müslümanların Hazreti Muhammede olan sevgi ve saygısının daha iyi anlatılması ve İslamofobi ile mücadele bağlamında birlikte çalışmanın öneminin altını çizdi.

Çavuşoğlu ve Başbakan Han, Türkiye ve Pakistan arasındaki stratejik ilişkileri iki ülke halkının ortak yararı için daha fazla geliştirme ve üst düzey diyaloğu sürdürme konusunda mutabık kaldı.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Türkiye, Maarif, Vakfı, Pakistan'da, üniversite, açacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı