Haber Detayı
10 Şubat 2021 - Çarşamba 14:30
 
TRT Ortak Yapımı Quo Vadis, Aida? Oscar Ödüllerinde
KÜLTÜR SANAT Haberi
TRT Ortak Yapımı Quo Vadis, Aida? Oscar Ödüllerinde

İSTANBUL(AA) - TRTden yapılan açıklamaya göre, Bosnalı Jasmila Zbanicin yönetmenliğini üstlendiği film, 93 ülkeden filmlerin yarıştığı elemede en iyi 15 film arasına girdi.

Nuri Bilge Ceylanın 2008 tarihli "Üç Maymun" filminin ardından, uzun bir aradan sonra ilk kez bir Türk ortak yapımı Oscar Ödüllerinde "En İyi Yabancı Film" kategorisinde kısa listeye kaldı.

Geçen yıl 2020 Oscar Ödüllerinde TRT destekli Makedon belgeseli "Honeyland" (Bal Ülkesi) de "En İyi Yabancı Film" ve "En İyi Belgesel" kategorilerinde yarışarak, "En İyi Belgesel" ödülünün sahibi olmuştu.

Film hakkında

Türkiye, Avusturya, Romanya, Hollanda, Almanya, Polonya, Fransa ve Norveç ortak yapımı olan film 1995te yaşanan Srebrenitsa katliamına mercek tutuyor.

Filmin hikayesi, Bosna Hersekin Srebrenitsa kentinde Sırp askerleri tarafından kadınlar ve çocuklar dahil on binlerce Bosnalının öldürüldüğü soykırım günlerinde, Birleşmiş Milletler Üssünde geçiyor.

Dünya prömiyerini 2020nin eylül ayında dünyanın en önemli festivali Venedik Film Festivalinin Ana Yarışma bölümünde yapan "Quo Vadis, Aida?" hemen ardından Toronto Film Festivalinde yarıştı.

Venedik ve Torontonun ardından birçok önemli film festivalinde yer alarak ödüller kazanan yapım, Türkiyede ise geçen yılın ekim ayında Antalya Altın Portakal Film Festivalinde "En İyi Film Ödülü"nü almıştı.

- Oscar Ödülleri 25 Nisanda Sahiplerini Bulacak

Akademi üyeleri, "En İyi Yabancı Film" dahil bütün kategorilerde kısa listeye kalan filmleri 5-9 Mart tarihleri arasında değerlendirecek. 2021in Oscar adayları 15 Martta açıklanacak.

Her yıl şubat ayında gerçekleştirilen Akademi Ödülleri Töreni bu defa pandemi nedeniyle 25 Nisanda düzenlenecek.

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: TRT, Ortak, Yapımı, Quo, Vadis,, Aida?, Oscar, Ödüllerinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı