Haber Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 13:00
 
TİKA'dan Pakistan'daki 1500 Afgan mülteci aileye gıda yardımı
GENEL Haberi
TİKA'dan Pakistan'daki 1500 Afgan mülteci aileye gıda yardımı

İSLAMABAD (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Afgan mültecilere gıda paketi dağıtım törenine, Alvinin yanı sıra Eyalet ve Sınır Bölgelerinden Sorumlu Bakan Sahipzade Muhammed Mehbub Sultan, Türkiyenin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul, Afganistanın İslamabad Büyükelçisi Atıf Maşal ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İslamabad Temsilcisi Noriko Yoshida katıldı.

 

Törenle ülkenin Attock kentinde 1500 Afgan mülteci aileye gıda kolisi yardımında bulundu.

 

Gıda yardımı dağıtım töreninde konuşan Alvi, Türkiye ve Pakistan gibi ülkelerin mülteci yükünü tek başlarına sırtlandıkları için birbirlerinin halini anladığını belirterek, "100 yıldır Batı bize insan hakları başta olmak üzere her konuda nasihat etti. Şu an BM temsilcisi de burada, mülteciler konusunda hiçbiri ellerini taşın altına koymuyor. Türkiye ve Pakistan olarak mültecilere kalplerimizi açıyoruz çünkü bunun hesabını Allaha vereceğiz." ifadelerini kullandı.

 

Türkiyenin yıllardır Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yaptığını kaydeden Alvi, "Mültecileri koruma görevi tek başına Pakistan ve Türkiyenin görevi değil öncelikle tüm Müslüman ülkelerin ardından tüm dünyanındır." dedi.

 

Alvi, Afganistandaki barış sürecini desteklediklerini hatırlatarak, ülkede sağlanacak istikrarın mültecilere memleketlerine dönme fırsatını sunacağını da dile getirdi.

 

 

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: TİKA'dan, Pakistan'daki, 1500, Afgan, mülteci, aileye, gıda, yardımı,
Yorumlar
Haber Yazılımı