Haber Detayı
23 Nisan 2021 - Cuma 11:07
 
TBMM'nin açılışının 101. yılı: Devlet erkanı Anıtkabir'de
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çeşitli tören ve kutlamalar gerçekleştiriliyor. TBMM'nin açılışının 101. yılında ilk tören TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un katılımıyla Atatürk Anıtı'nda gerçekleştirildi. Ardından Şentop ve 80 kişiden oluşan bir protokol Anıtkabir'e geldi.
GÜNDEM Haberi
TBMM'nin açılışının 101. yılı: Devlet erkanı Anıtkabir'de

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış yıldönümü anısına Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çeşitli tören ve etkinliklerle kutlanıyor.

 

İlk tören TBMM başkanı Mustafa Şentop'un katılımıyla Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirildi. TBMM Başkanı Şentop, Atatürk mozolesine çelenk bıraktı. Ardından Şentop ve devlet erkanı saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu.

 

TBMM BAŞKANI ŞENTOP'TAN 23 NİSAN MESAJITBMM Başkanı Mustafa Şentop 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un mesajı şöyle:"Millî iradenin tecelligâhı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 101. yılına erişmenin iftiharı ile; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten duygularımla kutluyorum.Bir asrı geçen yaşıyla büyük zorluklarla kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, canları pahasına hürriyetini teslim etmeyen kahraman milletimizin bizlere armağanıdır. Tarihimizin makûs zamanları olarak andığımız terör saldırıları, darbe ve vesayet girişimleri ile demokrasimize darbe vurulmak istense de, dün olduğu gibi bugün de aziz milletimiz bir vücudun azaları gibi kenetlenerek, "Ya İstiklal Ya Ölüm" düsturuyla, büyük ve güçlü Türkiye idealine sahip çıkmıştır.

101 yıl önce aziz milletimizin vatanın birliği ve milletimizin dirliğini temin için var gücüyle çalışma kararlılığını ve zorluklarla mücadele azmini bugün de aynı inanç ile korumaktayız.Meclisimizin açıldığı 23 Nisan gününün Ulusal Egemenliğin yanı sıra Çocuk Bayramı olarak kutlanması, tarihimizden aldığımız gücün istikbalimizin mimarlarına aktarılmasının tezahürüdür. Çocuklarımıza yaşanabilir güzel bir dünya bırakmak ve onların çağın gereklerine uygun donatılmasına gayret etmek en asli vazifemizdir. Sorumluluğumuzun bilincinde olduğumuzun bir kez daha altını çizmek isterim.

 

Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin bânisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile mesai ve silah arkadaşlarını, ilk Meclisimizden itibaren Gazi Meclisimizin çatısı altında görev yapmış bütün milletvekillerimizi, İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yılı olması dolayısıyla hassaten milli şairimiz Mehmet Âkif'i, İstiklal Harbi'nde canlarını feda eden aziz şühedayı hayırla, rahmetle ve minnetle yâd ediyorum."İkinci tören için ise TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve devlet erkanı Anıtkabir'e geldi.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda geçen yıl olduğu gibi corona virüs önlemlerine uygun olarak 80 kişilik bir protokol Anıtkabir'e geldi.  Buradaki tören Mustafa Şentop'un konuşmasıyla ve Anıtkabir Özel Defterini imzalamasıyla sona erdi.Anıtkabir'de gerçekleştirilen törenin ardından ise Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir Anma Töreni daha gerçekleştirilecek. 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılışında en yaşlı üye sıfatıyla Sinop Mebusu Şerif Bey orada bir konuşma gerçekleştirecek. 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: TBMM'nin, açılışının, 101., yılı:, Devlet, erkanı, Anıtkabir'de,
Yorumlar
Haber Yazılımı