Haber Detayı
20 Aralık 2020 - Pazar 14:30
 
Şiirini imanı, düşüncesi ve milletinin hizmetine adayan İstiklal şairi: Mehmet Akif Ersoy
KÜLTÜR SANAT Haberi
Şiirini imanı, düşüncesi ve milletinin hizmetine adayan İstiklal şairi: Mehmet Akif Ersoy

ANKARA (AA) - Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Vakfı Mehmet Akif Ersoy Araştırmaları Merkezi Başkanı Mehmet Doğan, "Akifin Safahatı elbette şiir kitabıdır. Fakat şiirle fikir her zaman iç içedir. Şiirleri imanın, düşüncenin emrinde, vatanın, milletin geleceğini aydın kılma doğrultusundadır. Bu yüzden sanatı hayatla iç içedir." dedi.

Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin simgesi İstiklal Marşını yazan Ersoy, "20-27 Aralık Mehmet Akif Ersoyu Anma Haftası" kapsamında düzenlenecek çeşitli etkinliklerle anılacak.

Doğan, hafta dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ersoyun yaşadığı zaman diliminin, Batı emperyalizminin dünyanın büyük bir bölümünü ve bilhassa İslam ülkelerini sömürgeleştirdiği bir devir olduğunu belirtti.

Ersoyun yaşadığı dönemdeki asıl derdinin Müslüman kimliğini koruyarak var olabilmek olduğunu kaydeden Doğan, şunları söyledi:

"Akifin Safahatı elbette şiir kitabıdır. Fakat şiirle fikir her zaman iç içedir. Şiirleri imanın, düşüncenin emrinde, vatanın, milletin geleceğini aydın kılma doğrultusundadır. Bu yüzden sanatı hayatla iç içedir. 20nci yüzyılın başında Osmanlı toplumunun ve İslam dünyasının dertleri, meseleleri, sıkıntıları gerçekçi bir açıdan şiirlerine yansır. Bunları yansıtmakla kalmaz, hal çarelerini de gösterir. O kendini milletine, inancına adamıştır, vazife aşkıyla ve sorumluluk şuuruyla hareket ederek eserlerini vermiştir."

Doğan, fikirle şiiri bir arada yürütmenin zor bir çaba olduğunu, buna rağmen Ersoyun büyük şiir kabiliyeti, dil ustalığı ve okuyanı etkileyen üslubu ile bunu bertaraf ettiğini vurgulayarak, "Mehmet Akif, 20. yüzyılın başında imanının, düşüncesinin ve milletinin hizmetine verdiği şiiriyle yeni bir yolun açıcısı olmuştur. Kendisinden sonra gelen sosyal konuları işleyen şairlerin, Yahya Kemal, Nazım Hikmet ve Necip Fazıl dahil ona çok şey borçlu olduğu görüşündeyiz." ifadelerini kullandı.

2021, İstiklal Marşının TBMM tarafından milli marş olarak kabulünün 100ncü yıl dönümü

Ersoyun ruh ve düşünce arka planının, milletin kimlik yapıcı unsurlarıyla benzeştiğini vurgulayan Doğan, onun iman-medeniyet-hayat görüşü bütünlüğünün, Türk milletinin varoluş bütünlüğünü ifade ettiğinin altını çizdi.

Doğan, Ersoyun, davasını yaşatmak isterken milletini yaşatmak istediğini, bu ömürde hüzünler ve kırılışlar gibi sevinçlerin ve haykırışların da yaşandığını belirterek, şöyle devam etti:

"2021, İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabulünün 100. yıl dönümüdür. İstiklal Marşının kabulünün 100. yılı, İstiklal Marşı şairi Mehmed Akifin vefatının 85. yıl dönümü ile birleşmektedir. Bu vesileyle Ocak 2021de başlayıp 27 Aralıka kadar sürecek, etkili ve kalıcı faaliyetler yapılması için TYB Vakfı Mehmet Akif Ersoy Araştırmaları Merkezi çok kapsamlı bir program hazırladı. Gönüllü kuruluşların faaliyetleri yanında, resmi kurumların faaliyetleri de 100. yılı hatırda kalan bir sene haline getirecektir."

"İstiklal Marşı"nı Türk milletine armağan ettiği için "Safahat" isimli eserine koymadı

Fatihte 20 Aralık 1873te dünyaya gelen Ersoy, şiirlerini 7 kitaptan oluşan "Safahat" adlı eserinde topladı. Yoğun ısrarlar sonucu Kuran-ı Kerimi Türkçeye tercüme etmeyi kabul eden Ersoy, 6-7 sene üzerinde çalışmasına rağmen sonuçtan memnun kalmayarak imzaladığı anlaşmayı feshetti.

Ersoy, "İstiklal Marşı"nı, Türk milletine armağan ettiği için "Safahat" isimli eserine almadı.

Vefatının ardından "Safahat" eserini Ömer Ziya Doğrul ve M. Ertuğrul Düzdağ yeniden bastı.

"Kurandan Ayet ve Hadisler" ile "Mehmet Akif Ersoyun Makaleleri" adlı çalışmaları da vefatından sonra okuyucuyla buluştu.

Birinci Mecliste milletvekili seçildi

Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçilen Ersoy, 1921de Ankara Taceddin Dergahına yerleşti.

İstiklal Marşı yarışmasına 500 lira ödül verileceği için katılmayan şair, Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Beyin ricası ve arkadaşı Hasan Basri Beyin teşvikiyle kalemi eline aldı ve yazmaya başladı.

Mehmet Akif Ersoyun İstiklal Marşı, 17 Şubat günü Sırat-ı Müstakim ve Hakimiyet-i Milliyede yayımlandı.

Hamdullah Suphi Beyin Mecliste okuduğu ayakta alkışlanan İstiklal Marşı, 12 Mart 1921de "Milli Marş" olarak kabul edildi. Ersoy, ödül olarak verilen 500 lirayı hayır kurumuna bağışladı.

Kurtuluş Savaşı ve zafer sonrası uzunca bir süre Mısırda yaşayan ve orada Türkçe dersleri veren Ersoy, 17 Haziran 1936da tedavi için İstanbula döndü.

Mısırdan hasta ve yorgun olarak dönen ve Abbas Halim Paşaya ait Beyoğlundaki Mısır Apartmanının dördüncü katındaki dairede kalan Ersoy, 27 Aralık 1936da hayata gözlerini yumdu.

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoyun her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği kabri, Edirnekapı Şehitliğinde bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında "2018 Yılı Vefa Ödülü"ne layık görülen Ersoyun, 20 Aralık doğum günü, 27 Aralık vefat günü olmasından dolayı her iki günü de kapsayacak bir hafta boyunca vatan şairinin anılması hedeflenmişti.

Bu kapsamda, İçişleri, Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarının 2019da müştereken çıkardığı yönetmelikle 20-27 Aralık, "Mehmet Akif Ersoyu Anma Haftası" ilan edildi.

Muhabir: Sefa Şahin

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Şiirini, imanı,, düşüncesi, ve, milletinin, hizmetine, adayan, İstiklal, şairi:, Mehmet, Akif, Ersoy,
Yorumlar
Haber Yazılımı