Haber Detayı
14 Aralık 2020 - Pazartesi 15:31
 
Safranbolu UNESCO ile çekim merkezi oldu
KÜLTÜR SANAT Haberi
Safranbolu UNESCO ile çekim merkezi oldu

KARABÜK(AA) - Tarihi yapıları korumadaki başarısı nedeniyle "Korumanın başkenti" unvanıyla da anılan ilçe, 17 Aralık 1994te UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeyi başardı.

"En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Safranbolu, 26 yıldan bu yana ziyaretçilerini sokaklarında tarih yolculuğuna çıkarmayı sürdürüyor.

Osmanlı mimarisini, şehir hayatını ve kültürünü yansıtması dolayısıyla "Osmanlının parmak izi" olarak adlandırılan tarihi ilçede, o dönemden kalma han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprülerle birlikte yaklaşık 1500 tescilli eser yer alıyor.

"Zamanda yolculuk yapmak isteyenlerin tercihi Safranboludan yana oluyor"

Karabük Valisi Fuat Gürel, AA muhabirine, 3 bin yıllık geçmişe sahip Safranbolunun, Türkiyenin önemli kültür miraslarından biri olduğunu söyledi.

İlçenin Türkiyede bütünüyle UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan tek yer olduğunu belirten Gürel "Zamanda yolculuk" yapmak isteyenlerin tercihinin Safranboludan yana olduğunu dile getirdi. Gürel, "Safranbolunun UNESCO Dünya Mirası Listesinde olması dolayısıyla turizm hareketliliği üst düzey. Safranbolu sadece bölgenin ve ülkemizin değil, dünyanın önde gelen, korunması gereken kentlerinden biri. UNESCO Dünya Mirası Listesinde olması da bunun en büyük göstergesi. İlçemize geçen yıl günübirlikçilerle yaklaşık 1 milyon 300 bin yerli ve yabancı turist gelmişti. Bu yıl pandemi nedeniyle bu hedefe biraz uzak duruyoruz." ifadelerini kullandı.

"Safranbolu Osmanlı kent kültürünün en yaşamsal simgelerinden biri"

Kent üzerine çalışmalar yapan ve birçok kitabı bulunan araştırmacı-yazar Aytekin Aytekin de Safranbolunun Osmanlı kent kültürünün en yaşamsal simgelerinden biri olduğunu söyledi.

İlçenin 17, 18 ve 19. yüzyıldan kalma yapıtlarıyla "eski zaman tanığı" olduğunu belirten Aytekin, 1990 yılında yapılan "Korumada 15. Yıl" toplantısının ardından ilçenin UNESCO Dünya Mirası Listesine alınması için girişimlerin başlatıldığını anlattı.

Aytekin, 1992 yılındaki UNESCO toplantısına evrakların yetişmemesi nedeniyle başvurunun yapılamadığını ifade ederek, 17 Aralık 1994te Taylandda yapılan toplantıda evrensel ve istisnai değerleri bağlamında Safranbolunun Osmanlı kent kültürünün en büyük yaşamsal imgesi olarak tanınmasıyla UNESCO Dünya Mirası Listesine alındığını kaydetti.

Aytekin, Safranboluda 1500 tescilli taşınmaz varlığın bulunduğuna işaret ederek, "Safranbolu Türk ulusunun dünyaya kültürünü, yaşam felsefesini ve özelliğini yansıtan bir uygarlık göstergesidir. Bir kentin kimliği onun ulusal değerini yansıtır. Safranbolunun UNESCO tarafından ödüllendirilmesinin bize yansıyan en büyük armağanı, evrensel payedir. Bu evrensel payeyi Safranbolu, Türkiyeye armağan etmiştir. Bu Türk insanının gurur duyacağı bir olgudur." diye konuştu.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Safranbolu, UNESCO, ile, çekim, merkezi, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı