Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 12:30
 
Rus muhalif Navalnıy: 17 Ocak'ta Rusya'ya döneceğim
GENEL Haberi
Rus muhalif Navalnıy: 17 Ocak'ta Rusya'ya döneceğim

MOSKOVA (AA) - Rus muhalif Aleksey Navalnıy, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, daha önce zehirlendiği gerekçesiyle Almanyaya tedavi için özel ambulans uçakla nakledildiğini hatırlattı.

Her zaman ülkesine dönmek istediğini vurgulayan Navalnıy, "17 Ocakta evime döneceğim." ifadesini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 15 Eylül 2020de Navalnıyın Rusyaya dönmekte "özgür" olduğunu söylemişti.

"Navalnıyın zehirlendiği" iddiası

Rusyanın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos 2020de uçağa binen Navalnıyın uçuş esnasında fenalaşması üzerine uçak, Omsk şehrine iniş yapmıştı.

Omsktaki hastaneye kaldırılan Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü. 44 yaşındaki Navalnıy, 22 Ağustos 2020de Omsktan özel bir uçakla Berlindeki Charite Hastanesine nakledilmişti.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020de Navalnıyın sinir hastalıklarıyla mücadelede kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyasalla kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini açıklamıştı.

Seibert, 14 Eylül 2020de de Navalnıyın zehirlendiğinin İsveç ve Fransadaki 2 ayrı bağımsız laboratuvar tarafından daha doğrulandığını kaydetmişti.

Charite Hastanesi 7 Eylül 2020de, Navalnıyın sağlık durumunun iyiye gittiğini ve komadan çıktığını bildirmişti.

Navalnıyın ekibi de Noviçok grubuna ait kimyasalın daha önce Navalnıyın Tomsk kentinde kaldığı otel odasındaki su şişesinde bulunduğunu ileri sürmüştü.

Aleksey Navalnıy, 23 Eylül 2020de Berlinde tedavi gördüğü Charite Hastanesinden taburcu edilmişti.

Navalnıy kimdir?

Rus muhalif aktivist Navalnıy, ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle biliniyor.

"Aleksey Navalnıy" ve "Navalnıy Live" Youtube kanalını yöneten Navalnıy, Kremlin yönetimine karşı protesto gösterileri düzenlemesi nedeniyle sık sık hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yolsuzlukla Mücadele Vakfını 2011’de kuran Navalnıy, "Kremlinin aşçısı" olarak anılan Yevgeniy Prigojin’in yemek şirketinin hizmet verdiği okullarda, öğrencileri hastalandırdığını iddia etmişti.

Navalnıy, Prigojinin kendisine, vakfa ve vakfın avukatı Lubov Sobole yönelik toplam 88 milyon rublelik (yaklaşık 1 milyon 240 bin dolar) dava açması nedeniyle vakfını kapatma kararı aldığını bildirmişti.

Moskova belediye başkanlığı seçimlerinde, 2013te Halkın Özgürlüğü Partisi (PARNAS) tarafından desteklenen Navalnıy, mevcut Belediye Başkanı Sergey Sobyanine karşı seçimleri kaybetmişti.

Navalnıyın Rusyada 2018de yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde adaylığı, sabıka kaydı gerekçesiyle Rusya Merkez Seçim Komisyonunca kaydedilmemişti.

Navalnıy, 2012de Time Dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak kabul edilmişti.

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Rus, muhalif, Navalnıy:, 17, Ocak'ta, Rusya'ya, döneceğim,
Yorumlar
Haber Yazılımı