Haber Detayı
30 Kasım 2020 - Pazartesi 14:30
 
Prizrenin ilk Osmanlı eseri: Namazgah
KÜLTÜR SANAT Haberi
Prizrenin ilk Osmanlı eseri: Namazgah

KOSOVA (AA) - Osmanlı Devletinin 500 yıla yakın hüküm sürdüğü ve bugün bağımsız bir ülke olan Kosovanın hemen her köşesinde Osmanlı dönemine ait eserler görmek mümkün.

Barındırdığı tarihi yapılarla Kosovanın önemli turizm şehirlerinden Prizrendeki Namazgah, şehirdeki ilk Osmanlı eseri olma özelliği taşıyor. Prizren halkı arasında "Kırık Cami" olarak da anılan Namazgah, bugün şehrin önemli turistik mekanlarından biri.

Prizrendeki bu önemli kültür mirasının, Osmanlı ordusunun 1455 yılında fethettiği şehirde, askerlerin dini vecibelerini yerine getirmeleri için bizzat Fatih Sultan Mehmetin emri ile inşa edildiğine inanılıyor.

Osmanlılardan sonra yerine sağlık ocağı ve iş yeri yapıldı

Namazgaha bitişik olan minarenin yanı sıra minber ve mihrabın duvarları da kesme ve kuru taştan inşa edilirken, daha önce 6,3 metre yüksekliğinde olan minarenin, zamanla taşlarının sökülüp 5,85 metreye düşürüldüğü kazı belgelerinde görülüyor.

1912deki Balkan Savaşları ile Osmanlı egemenliğinin Kosovada son bulmasının ardından şehre giren Sırp askerlerinin, ilk iş olarak Namazgah üzerinde fotoğraf çektirdiği de biliniyor. Bu tarihten sonra uzun bir süre sahipsiz kalan Namazgah alanına, dönemin idaresi tarafından sağlık ocağı ve bir iş yeri yapıldı.

Namazgah kalıntılarının bulunduğu alanda 1969 ve 1989 yıllarında arkeolojik kazılar gerçekleştirilse de proje tamamlanmadan yarıda bırakıldı.

1990 yılında bayram namazı kılındı

Prizrendeki Müslümanlar, Namazgahın varlığına dikkati çekmek ve eseri restore etmek amacıyla 1990da bu alanda bayram namazı kıldı.

NATOnun Kosovadaki barış gücü bünyesinde görev yapan, o dönemdeki adıyla Kosova Türk Tabur Görev Kuvveti Komutanlığı ile Prizren Belediyesi ve Prizren Tarihi Anıtları Koruma Enstitüsü arasında 28 Ağustos 2001de imzalanan protokolle başlayan restorasyon çalışmaları, 5 Nisan 2002de tamamlandı.

Aslına uygun olarak inşa edilen Fatih Sultan Mehmet Namazgahıın arazisinde bulunan iş yeri de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğinde Gazi Üniversitesinden gelen heyetin gözetiminde yıkıldı ve Namazgahın çevre düzenlemesi yapıldı.

Prizrende yaşayan Türk ve diğer Müslüman halklar için büyük öneme sahip Namazgah, şehirdeki en eski Osmanlı eseri olması nedeniyle bugün de halkın ve turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alıyor.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Prizrenin, ilk, Osmanlı, eseri:, Namazgah,
Yorumlar
Haber Yazılımı