Haber Detayı
30 Eylül 2020 - Çarşamba 11:16
 
Murat Belge daha fazla tutamadı! Ermenilere daha yakınım!
‘Yetmez ama evetçi'lerin sembol isimlerinden Murat Belge T24’deki yazısında Türkiye’nin Karabağ cephe hattına ilişkin aldığı tavrı doğru bulmadığını, Ankara’nın taraf tutmaması gerektiğini yazdı. Belge yazısında “Ermenilere daha yakınım” ifadelerini kullandı.
GÜNDEM Haberi
Murat Belge daha fazla tutamadı! Ermenilere daha yakınım!

Liberal çizgide ‘yetmez ama evetçi’ler arasında yer alan T24 yazarı Murat Belge bugünkü yazısında Türkiye’nin Azerbaycan politikasını ele alan bir yazı yazdı.

 

Belge Türkiye’nin taraf tutmaması gerektiğini belirtti, “Ermeniler’e daha yakınım” sözlerini kullandı.

 

İşte belgenin yazısındaki satır başları:

 

'ERMENİLERE DAHA YAKINIM'

 

Hocalı kıyımı. Ben orada nasıl bir şey olduğunu dostum Amerikalı gazeteci Thomas Goltz'dan öğrenmiştim. Yani, alanda nasıl beter bir olay olduğunu. Yoksa zaten diplomasi alanında da olmayacak bir şeydi. Yazının başında iki halkı da sevdiğimi söylemiştim. Öyle, ama Ermeniler'e daha da yakın olduğumu söyleyebilirim. Bu yalnızca aramızdaki tarihi sorunlardan ötürü değil; İstanbul'da birçok Ermeni arkadaşımla yaşadım, yaşıyorum. Böyle yakınlıklar Azeriler'le söz konusu olmadı. Kaç tane Azeri arkadaşım oldu ki? Tektaş ve Mustafa Kemal Ağaoğlu dışında? Onların da Azeri oldukları insanın aklına gelmezdi.

 

Ama bu Karabağ sorunu çıkıp Hocalı olayı gerçekleşince bu sempatiye dayanarak Ermeni tarafını haklı bulmadım. Tamam, peki, net bir Ermeni çoğunluğunun bulunduğu bir bölgenin başkasının yönetimine verilmesi haksızlıktır. Ama haksızlığı onarmanın dünya çapında kabul edilen yöntemleri, kuralları olmalı. Eline silahı alıp sınırları çizemezsin -yani, çizmemelisin.

 

Dolayısıyla onaylanacak bir şey de değil. Önce müzakere!

 

'TÜRKİYE'NİN TAVRINI DOĞRU BULMUYORUM'

 

Bu durum karşısında Türkiye'nin şu anda aldığı tavrı da doğru bulmuyorum. Türkiye'nin kendini Azerbaycan'a yakın hissetmesinin birçok nedeni olabilir -hukuken haklı bulmanın dışında. Ama Türkiye'nin Ermenistan'la kendi geçmişi, kendi sorunu var. Çözmesi gereken çok önemli sorunu var. Karabağ olayında Ermenistan'ın yanlış davranışını 1915'te de olmuş gibi göstermeye çalışarak örtülemeyecek bir sorun bu.

 

Olaya müdahale etme biçimi de yanlış çünkü başından beri bir "kandaşlık" edebiyatı yapılıyor. Ermenistan'ın Karabağ konusunda davranışının yanlışlığı bir "akrabalık" sorunsalı içinde ele alınacak bir şey değil: Bu yanlışlık, uluslararası hukuku zedelediği için kınanması gereken bir şey. Lafı ısrarla "kandaşlık" bağına getirmek, aslında hukuku reddetme ihtimalini de içeriyor. Azerbaycan'ın yanındayız, çünkü "tek millet, iki devlet" diyorsak (Makedonya sorununda Bulgar çözümünden aşıramento), Azerbaycan uluslararası hukuka aykırı bir şey yapsa da onun yanında duracağımızı ilan etmek oluyor.

 

Ermenistan - Azerbaycan çatışması çıktığında Türkiye Cumhuriyeti'nin (bütün bu tarihi belirleyiciler arasında) yapması gereken böyle sloganlarla, "ırk" diyerek, "din" diyerek taraf tutmak değil, bu iki ülke arasında aklı başında bir "arabuluculuk" işlevini üstlenmektir. Bu arada, Ermenistan'la kendi ilişkisini de sağlıklı bir zemine oturtmaktır.

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Murat, Belge, daha, fazla, tutamadı!, Ermenilere, daha, yakınım!,
Yorumlar
Haber Yazılımı