Haber Detayı
20 Ocak 2021 - Çarşamba 16:30
 
Muharrem İncenin Memleket Partisi adı altında siyasi faaliyetlerine başlaması bekleniyor
POLİTİKA Haberi
Muharrem İncenin Memleket Partisi adı altında siyasi faaliyetlerine başlaması bekleniyor

ANKARA (AA) - Eski CHP Milletvekili Muharrem İncenin 4 Eylül 2020de Sivastan başlattığı "Bin Günde Memleket Hareketi", önümüzdeki aylarda "Memleket Partisi" adı altında siyasi parti olarak faaliyetlerini sürdürecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, eski Yalova Milletvekili İncenin geçen yıl eylül ayında Sivas Kongresinin yıl dönümünde bu kentten başlattığı Memleket Hareketinin partileşme çalışmaları sürüyor.

Memleket Hareketi olarak 70e yakın kurucu üyeyle yoluna devam eden İncenin partileşmeye ilişkin kararını 5-10 gün içinde netleştirmesi, ilkbahar aylarında ise partinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığına sunması bekleniyor. Partinin adının "Memleket Partisi" olacağı belirtiliyor.

Önümüzdeki günlerde tüzük ve parti programı için kurucular kurulu üyeleriyle bir araya gelmesi beklenen İncenin, şubat ayı sonunda veya mart ayı başında ise CHPden istifa edeceği belirtiliyor. İnce ile ilgili CHPden bir ihraç kararının ise çıkması beklenmiyor. CHPdeki ortak düşünce İncenin istifasını beklemek yönünde.

Bazı eski CHP milletvekillerinin yanında yer aldığı İnceye, CHPli mevcut milletvekillerinin bazılarından da destek gelebileceği ifade ediliyor. İlk etapta CHPli 3 ismin Memleket Partisine katılacağı, bu sayısının daha sonra artabileceği kulislerde konuşuluyor. Bu arada İYİ Partinin kurucuları arasında yer alan ancak daha sonra istifa eden emekli Kurmay Albay Ali Türkşenin de İnce ile beraber hareket edeceği öğrenildi.

48 il ziyareti

İncenin "Bu hareket gücünü de finansmanını da yönünü de milletten alacaktır." diyerek geçen yıl temmuz ayında duyurduğu Memleket Hareketi, o tarihten itibaren yoğun bir ziyaret trafiği yürüttü. İnce, kiralanan ve finansmanı kendisini destekleyenler tarafından sağlanan bir otobüsle bugüne kadar 48 il ve çok sayıda ilçe ile köye gitti.

İncenin ziyaretlerini önümüzdeki günlerde de sürdüreceği ve tüm illere gideceği belirtildi.

Öte yandan İncenin kuracağı partinin genel merkez binasını Çankaya ilçesinde tuttuğu öğrenildi. Dört katlı olduğu belirtilen binanın önümüzdeki günlerde kullanıma hazır hale getirileceği kaydedildi.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Muharrem, İncenin, Memleket, Partisi, adı, altında, siyasi, faaliyetlerine, başlaması, bekleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı