Haber Detayı
03 Kasım 2020 - Salı 13:08
 
Mucizenin adı Ayda bebek! Türkiye sevinçten ağladı
İzmir depreminin 90. saatinde Rıza Bey apartmanından bir bebek canlı olarak çıkartıldı. Kurtarma çalışanları birbirlerine sarılıp gözyaşı döktü.
GÜNDEM Haberi
Mucizenin adı Ayda bebek! Türkiye sevinçten ağladı

Kurtaran personelin Diyarbakır AFAD'dan olduğu öğrenildi. Bebeğin Ayda Gezgin olduğu açıklandı. Sağlık durumunun iyi olduğu bildirilen Ayda'nın annesinin ise cansız bedenine ulaşıldı.

 

İzmir'deki depremin ardından arama kurtarma ekiplerinin, Rıza Bey apartmanı enkazında arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor.

Enkaz altından umutları yeşerten bir haber geldi. Bir bebek enkaz altında çamaşır makinası arkasında tespit edildi. Çalışmalar o noktada hızlandı. Bir süre sonra bebek canlı olarak kurtarıldı.

 

Sağlık durumunun iyi olduğu bildirilen Ayda'nın annesinin ise cansız bedenine ulaşıldı.

“ÇOK GÜZEL GÜLÜMSÜYORDU”

 

Kurtarma ekibinden bir görevli “Çok güzel gülümsüyordu. Sanki hiç enkazda değilmiş gibi, çok sevindik. Arkadaşlar sesini duydu, elini uzattıklarında hareket eden bir çocuk olduğunu gördüler. AFAD koordinasyonunda kurtardık. Ağlaya ağlaya çıkardık" dedi.

 

Bir başka görevli ise, "Çığlık sesi duyduk. Arkadaşlar jenaratörleri durdurdu. Sessizlik oluştu. Ben Ayla, iyiyim" diye konuştu.

İLK AYRAN VE SU İSTEDİ

 

Bir arama kurtarma personeli de "Ayla bizden ilk olarak su ve ayran istedi. Hiç ağlamadı, gayet iyiydi" dedi.

AYDA'NIN SAĞLIK DURUMU HAKKINDA AÇIKLAMA

 

Ayda'yı hastaneye getiren doktor ilk açıklamasında iç kanama belirtisi olmadığını ve sağlıklı olduğunu belirtti.

 

İzmir'de depremden 91 saat sonra kurtarılan Ayda Gezgin'in yakını Anıl Candan da"Ayda bebek içeride, sağlık durumu iyi, tomografiye girdi şu anda. Dualarınızı eksik etmeyin, (enkaz altındaki) annesine ulaşmaya çalışıyorlar." dedi.

 

Anıl Candan, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Ayda'nın dayısının da hastanede olduğunu, ondan bilgiler aldığını belirterek, şöyle konuştu:

 

"Ayda'nın sağlık durumu iyi, tomografiye girdi şu anda. Dualarınızı eksik etmeyin, (enkaz altındaki) annesine ulaşmaya çalışıyorlar, onun da yanında olduğunu düşünüyorlar. Banyo tarafında yakalanmışlar büyük bir ihtimalle. Şu an için her şey yolunda sadece annesine ulaşılmaya çalışılıyor. En son depremden 2 saat sonra telefonla ulaşılmaya çalışıldı, daha sonra telefonları kapandı."

 

AFAD'dan yapılan açıklamaya göre, saat 12.00 itibarıyla, İzmir açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası 44'ünün büyüklüğü 4'ün üzerinde olmak üzere toplam 1508 artçı sarsıntı kaydedildi.

 

Depremde 105 kişi hayatını kaybetti. Yaralanan 1027 kişiden 883'ü taburcu edildi, 144 kişinin tedavisi devam ediyor.

 

İzmir'de arama ve kurtarma çalışmaları 17 binadan 12'sinde tamamlanırken, 5 binada sürüyor.

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Mucizenin, adı, Ayda, bebek!, Türkiye, sevinçten, ağladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı