Haber Detayı
06 Temmuz 2020 - Pazartesi 08:44
 
Mansur Yavaş’tan skandal atama: Halk Ekmek Genel Müdürü Velioğlu zimmetten sabıklı çıktı!
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Mansur Yavaş’tan Halk Ekmek’e skandal atama
GÜNDEM Haberi
Mansur Yavaş’tan skandal atama: Halk Ekmek Genel Müdürü Velioğlu zimmetten sabıklı çıktı!

Son zamanlarda birbirinden garip işlerin olduğu, pek çok atama ve görevden almaların art arda yaşandığı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde sular durulmuyor.

 

Ülkücü kökenli olduğunu söyleyen Ankara Büyükşehir Belediyesinin CHP’li Başkanı Mansur Yavaş, göreve geldiğinde parti kimliğini çıkaracağını, ehliyet ve liyakat çerçevesinde görev ve atamaların gerçekleşeceğini ifade etmişti.

 

AK Parti ve MHP’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde ezici üstünlüğü olmasına rağmen Başkanlığı kazanan CHP’li Başkan Mansur Yavaş’ın göreve gelmesinin üzerinden 1 yılı geçmesine rağmen Belediyede yaptığı atamalarda ciddi sıkıntılar yaşandığı Belediye kulislerinde ifade ediliyor.

 

Yavaş’a alt alta en büyük eleştiri CHP örgütleri tarafından yaptığı “ülkücü” kökenli atamalardan geliyor.

 

Mansur Yavaş’a yönelik bir diğer eleştiride Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde kritik görevlere yaptığı atamalarda “eski dostlarının” baskı ve manipülasyonlarının etkisinde kaldığı yönünde.

 

HALK EKMEK’E GENEL MÜDÜR YAPILAN HÜSEYİN VELİOĞLU SABIKALI ÇIKTI

 

ABB’nin CHP’li Başkanı Mansur Yavaş’ın ehliyet ve liyakat sözlerinin ardından Halk Ekmek’e Genel Müdür olarak atadığı Hüseyin Velioğlu’nun zimmet ve yolsuzluktan sabıkası olduğu ortaya çıktı.

 

2011 genel seçimleri öncesinde AK Parti’den Aday adayı olan TARİŞ’in eski Genel Müdürü Hüseyin Velioğlu’nun Halk Ekmek’e genel müdür olarak atanması kamuoyunda Mansur Yavaş AK Parti’ye mi göz yumuyor sorularına neden olmuştu.

 

Ancak ABB kulislerinde konunun farklı olduğu Velioğlu’nun atamasında Mansur Yavaş’ın “eski dostlarının” etkisinin olduğu konuşuluyor.

 

Halk Ekmek’e Genel Müdür olarak getirilen Hüseyin Velioğlu’nun adı Tariş’in adını kullanan dört birliğin en büyüğü olan Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Birliği’nde 2000 ile 2009 yıllarında görev yapan ve haklarında zimmet suçlamalarıyla adı geçen 14 kişiden birisi olarak geçiyor.

 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmasından sonra hazırlanan yaklaşık 100 sayfalık iddianame, İzmir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiş ve İddianamede, söz konusu birliğin 44 pamuk tarım satış kooperatifinin ve 43 binden fazla üreticinin bir araya gelmesiyle oluştuğu vurgulanarak, 14 sanığın görevi kötüye kullanarak ve şahsi menfaat elde ettikleri öne sürüldü. İddiaların araştırılması için pek çok bilirkişi incelemesi yapılmış.

 

Mahkemenin Bilirkişi raporunda şu çarpıcı ifadeler yer almış: "Kurum yöneticilerinin Birlik menfaatinden çok, kendi menfaatlerini düşündükleri, yapılan yatırımlarda profesyonelce davranmadıkları, Birliğe getirisi olmayan giderlerin ve şahsi harcamaların çok fazla olduğu, pamuk alımlarında mali açıdan yanlış politikalar izlendiği, Birliğin 2000 yılından bugüne kadar artarak gelen olumsuz tablosunun belirtilen dönemdeki yöneticilerin basiretsiz ve hatalı yönetiminden kaynaklandığı görüşmüştür."

 

Raporda, belgesiz harcamaların, tahsis edilen araçların, yöneticilerin düğün hediyesi olarak yaptıkları takı harcamalarının, cep telefonu ve kredi kartlarına ilişkin kişisel giderler gibi harcamaların Birliğe ödetildiği iddiaları da yer almış.

 

İddianamede, kooperatif birliğinin eski başkanlarından Basri Özçoban, Cavit Ancın ve Yasin Çetinkaya ile 9 eski yönetim kurulu üyesi Mustafa Acar, Necmettin Ünüvar, Ayhan Özer, Sabahattin Gazanfer, Hüseyin Velioğlu, Nuri Aksay, Hasan Ali Aydın, Hüseyin Yılmaz ve Levent Göktuna hakkında zimmet suçundan 18'er yıl, denetim kurulu üyeleri Salih Büyük Döverlioğlu ve Eyüp Ünalır hakkında ise zimmet ve denetim görevinin ihmali suçlarından 21'er yıla kadar hapis cezası istenmiş.

 

MANSUR YAVAŞ’A SORULAR

 

Yolsuzluk ve zimmetten yargılanan ve ceza alan Hüseyin Velioğlu’nun Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Ekmek A.Ş.’ye Genel Müdür olarak atanmasının yasal dayanağı nedir?

 

Halk Ekmek A.Ş.’nin personel yönetmeliğine göre yolsuzluk ve zimmetten ceza alan birisinin Genel Müdür olarak atanabilmesi mümkün müdür?

 

Halk Ekmek A.Ş.’nin Genel Müdürü olan Hüseyin Velioğlu’nun maaş, hesap ve mal varlıklarında aldığı cezalardan dolayı halen bloke bulunmakta mıdır?

 

Bugüne kadar yapılan atamalarda Hüseyin Velioğlu’nun durumunda bulunan başka kimseler de var mıdır?

 

 

Göreve getirdiğiniz ve ardından görevden aldığınız diğer Belediye yöneticilerinde de benzer sıkıntılar bulunmakta mıdır?

 

 

 

Hakan Sönmez

Kaynak: (7/24) - 7/24.tv Haber Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Mansur, Yavaş’tan, skandal, atama:, Halk, Ekmek, Genel, Müdürü, Velioğlu, zimmetten, sabıklı, çıktı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı