Haber Detayı
02 Mayıs 2020 - Cumartesi 11:00
 
Libya'da silahsız gelecek çağrısı
DÜNYA Haberi
Libya'da silahsız gelecek çağrısı

ABDnin Trablus Büyükelçisi Richard Norland ve Libyanın doğusundaki Hafter yanlısı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, Libyanın geleceğini silah zoruyla belirlemeye çalışmaktan kaçınılması gerektiğini belirtti.

 

Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı: Hafter, büyük kayıplar verdiği için Rusya ateşkes ilan etmesini istedi

 

ABDnin Trablus Büyükelçiliğinin Facebook hesabından yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükelçi Richard Norland ve Temsilciler Meclisi Başkanı Salih, Libyadaki son gelişmeleri ele aldıkları bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

 

Görüşmede, Norland ve Salih, Libyanın geleceğini silah zoruyla belirlemeye çalışmaktan kaçınılması gerektiğini vurguladı.

 

Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, görüşme sırasında Libya ile ABD arasındaki ortak ve yapıcı iletişimin önemli olduğunu belirterek, Libyalılar arasındaki çatışmaların sonlandırılmasının zamanının geldiğini kaydetti.

 

Büyükelçi Norland da terörle mücadelenin önemli olduğunu vurgulayarak, terör gruplarının ülke genelinde yeniden bir araya gelmelerine ortam sağlayacak silahlı çatışmaların devam etmesinin tehlikesi konusunda uyarıda bulundu.

 

Ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Haftere bağlı milislerin ramazan ayında ateşkes çağrısına da değinen Norland, tarafların, Libyalıların geleceği için 23 Şubatta Cenevredeki 5+5 formatındaki askeri komite toplantıları görüşmeleri sırasında varılan anlaşma çerçevesinde ciddi adımlar atarak kalıcı ateşkes için BM gözetiminde yeniden müzakerelere dönmelerini umduğunu ifade etti.

 

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı güçler son dönemde ülkenin batısında askeri alanda birçok başarıya imza atarak yaklaşık 3 bin kilometrekarelik alanı Hafter milislerinden temizlemişti. Hükümet güçleri, Hafter milislerinin başkente yönelik saldırılarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Terhune kentini geri almak için operasyon başlatmıştı.

 

Hükümetin son dönemde sahadaki başarıları üzerine, Hafter, Libyadaki "siyasi geçiş sürecinin çerçevesini çizen BMnin kabul ettiği Suheyrat Anlaşmasının geçerliliğini yitirdiğini" ileri sürerek, "ülkeyi yönetecek uygun kuruma karar verilmesi gerektiğini" söylemişti.

 

Bu konuşmanın ardından Hafter taraftarları sokağa inerek, darbeci generalden görevi üstlenmesini talep ettikleri gösteriler düzenlemişti.

 

Hafter, birkaç gün sonra tekrar kameraların karşısına geçerek Suheyrat Anlaşmasının sona erdiğini ve "halkın kendisine verdiği yetkiyi kabul ettiğini" söylemişti.

 

Ancak Hafterin aynı zamanda kendi bölgesindeki müttefiklerine yönelik de darbe anlamını taşıyan bu girişimi, uluslararası alanda tepkiyle karşılanmıştı.

 

Haftere bağlı sözde Libya Ulusal Ordusunun Sözcüsü Ahmed el-Mismari, ramazan ayı boyunca tek taraflı ateşkes ilan ettiklerini öne sürmüş ancak bu duyurudan sadece birkaç saat önce Haftere bağlı milisler başkentin güneyine roketli saldırılar düzenlemişti.

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Libya'da, silahsız, gelecek, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı