Haber Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 09:38
 
Kuşlar ormanları bilerek yakıyor!
Avustralya'da 'yırtıcı ateş şahinleri' olarak adlandırılan kuşlar, yanan odun parçalarını pençeleriyle ve gagalarıyla kullanıp, yangınları kasıtlı olarak yayıyorlar.
YAŞAM Haberi
Kuşlar ormanları bilerek yakıyor!

Bu uçan kundakçıların, en az üç türe yayıldıkları biliniyor; bu türler ise kara çaylakıslıkçı çaylak ve kahverengi doğan. Kuşların bu baş belası davranışını yalnızca yerli halk biliyor.

 

Uluslararası bilim insanlarından oluşan araştırma takımı, makalede şöyle açıklıyor: “Kırsal alanlarda çıkan yangınlarla uğraşan yerli orman bekçileri ve diğer insanlar, kontrollü yangınların yangın emniyet şeritlerinin dışına sıçramasına sebep olan yırtıcı kuşların oluşturduğu tehlikeleri hesaba katıyorlar. Ancak, kuşların yangınları yayması konusunda resmî yönden şüpheci davranılması, peyzaj yönetimi ile peyzaj yeniden yapılandırması bakımından; etkili şekilde planlama yapılmasını engelliyor.”

 

Kuş kundakçıların, tabiata yangın bombaları bırakması şaşırtıcı ve hatta şok edici görünebilir. Fakat araştırmacılar, bu yıkıcı olgunun aslında binlerce yıldır görüldüğünü söylüyorlar.

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Kuşlar, ormanları, bilerek, yakıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı