Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 14:31
 
Kudüs Şairi Mehmet Akif İnan unutulmadı
KÜLTÜR SANAT Haberi
Kudüs Şairi Mehmet Akif İnan unutulmadı

ŞANLIURFA(AA) - İslam aleminin ruhuna hitap eden "Mescid-i Aksa" şiiriyle Türk edebiyatında "Kudüs Şairi" olarak bilinen, Memur-Senin kurucu genel başkanı, eğitimci, şair ve yazar Mehmet Akif İnan, vefatının 21. yılında anılıyor.

Hafızalara "Kudüs Şairi" olarak kazınan usta kalem, gümrük memuru Hacı Müslim İnanın oğlu olarak 12 Temmuz 1940ta Şanlıurfada doğdu.

Eğitim hayatına bu kentte başlayan İnan, lise son sınıfı okumak için 1958de dayılarının bulunduğu ve hayatının dönüm noktası olan Kahramanmaraşa gitti. Öğrencilik hayatını faal bir şekilde geçiren İnan, aynı yıl bir grup arkadaşıyla ilk deneyimi olan Derya gazetesini çıkardı.

Edebiyata meraklı İnan, liseyi bitirdiği yıl Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı ancak 2 yıl sonra okulu bıraktı.

"Yedi Güzel Adam"dan biri

Mehmet Akif İnan, 1960ta Kahramanmaraşta şair, yazar, fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek ile tanıştı.

İnan, burada fikir ve edebi çalışmalarıyla Türk edebiyatına damga vuran, aralarında Nuri Pakdil, Sezai Karakoç ve Cahit Zarifoğlunun da bulunduğu, "Yedi Güzel Adam" olarak milyonların beğenisini kazanan şair ve yazarlardan biri olarak öne çıktı.

Yarıda bıraktığı fakültesine geri dönen İnan, öğrenim hayatını edebiyat, dergi, şiir ve yazarlıkla meşgul olarak sürdürdü. Bu sürede 1962-1964te Hilal Müessese Müdürlüğü yapan İnan, 1965te evlendi. 1967de İnanın tek çocuğu Şakire Banu dünyaya geldi.

Eserlerle dolu yıllar

Fikir adamı İnan, 1964-1969 yıllarında Türk Ocağı Genel Başkanlığı da yaptıktan sonra 1969da Nuri Pakdil ile Edebiyat Dergisini kurdu. Ardından 1969-1972 yıllarında Türk Taşıt İşverenleri Sendikasında uzman görevinde bulunan İnan, ilk kitabı "Edebiyat ve Medeniyet Üzerine" adlı eserini 1972de çıkardı. İlk şiir kitabını ise 1974te "Hicret" adıyla çıkaran usta kalem, 1976-1990da ise kurucusu olduğu Mavera Dergisinde çeşitli görevlerde bulundu.

Ankarada Gazi Eğitim Enstitüsünde 1977-1980 yıllarında edebiyat öğretmenliği yapan İnan, bu dönemde eğitim enstitüleri için yazar Oktay Çağlar ile beraber "Yeni Türk Edebiyatı" adlı ders kitabını hazırladı. Daha sonra Ankara Fen Lisesi öğretmenliğine tayin olan İnan, vefatına kadar bu lisede öğretmenlik yaptı.

Usta kalem, 1985te "Din ve Uygarlık" adlı denemeler kitabını çıkardı, ardından 1991de "Tenha Sözler"i yayınladı.

Ölümsüz eseri "Mescid-i Aksa" şiiri

Milli ve manevi değerlerine bağlı Mehmet Akif İnanın ölümsüz eseri ise 1979da yazdığı "Mescid-i Aksa" şiiri oldu. İlk defa gazeteci yazar Akif Emre tarafından Akıncılar Dergisinde yayınlanan şiir, kısa sürede ülke çapında büyük beğeni kazandı.

İsrailin Kudüse yönelik saldırılarını 42 yıl önce mısralarında anlatan Mehmet Akif İnanın yazdıklarının eskimemesi ve halen güncelliğini koruması ise ölümsüz bir esere imza attığının en büyük kanıtı olma özelliğini taşıyor.

İslamın ilk kıblesi olması dolayısıyla dünya Müslümanlarının göz bebeği olan Kudüse yönelik İsrailin saldırılarından duyduğu derin üzüntü, duayen kalem İnanın dizelerine yansıdı. Bütün Müslümanların ruhuna hitap eden bu şiiriyle İnan, adeta tüm İslam coğrafyasının da ortak dili olma başarısını gösterip halk arasında "Kudüs Şairi" olarak gönüllere taht kurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da zaman zaman Mehmet Akif İnanın "Mescid-i Aksa" şiirini çeşitli programlarında okumaya devam ediyor.

"Kudüs aşkının şiiri"

İnanın o muhteşem şiirinin bir kısmı ise şöyle:

"Mescid-i Aksayı gördüm düşümde

Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu

Götür Müslümana selam diyordu.

Dayanamıyorum bu ayrılığa

Kucaklasın beni İslam diyordu."

Memurları sendikayla buluşturdu

İnan, sendikacılıktaki uzmanlık deneyimini, 1992de kurduğu ve genel başkanlığını yaptığı Eğitimciler Birliği Sendikasına (Eğitim-Sen) taşıdı. Kısa sürede etrafında yüzlerce memuru bir araya getiren İnan, bugün Türkiyenin en büyük konfederasyonu Memur-Seni kurarak başına geçti ve vefatına kadar bu görevi yürüttü.

Gönül insanı İnana, sendikanın Ankarada 1999da yaptığı bir mitingin ardından soğuk algınlığı sonrası oluşan zatürre teşhisi konuldu.

Bir süre hastanede yatan ve akciğer kanserine yakalandığı ortaya çıkan İnan, 1999un haziran ayında tedaviden ümidin kesilmesi üzerine, sürekli "Peygamber Diyarı" diye nitelendirdiği memleketi Şanlıurfaya döndü. İnan, ramazana denk gelen 6 Ocak 2000de hayata gözlerini yumdu.

Eğitimci, şair ve yazar Mehmet Akif İnan, her yıl başta kurucusu olduğu Memur-Senin organizasyonları ve farklı kentlerdeki etkinliklerle anılıyor.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Kudüs, Şairi, Mehmet, Akif, İnan, unutulmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı