Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 13:28 Bu haber 491 kez okundu
 
Küba'nın ilacı dünyayı harekete geçirdi: Çok etkili
Korana virüs dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Küba'daki korona virüse karşı etkili olan ilaç yeniden gündem oldu.
GENEL Haberi
Küba'nın ilacı dünyayı harekete geçirdi: Çok etkili

HANGİ İLAÇ?

Berk Keskin'in Solidaire'den yaptığı çeviriye göre, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından korona virüs ile savaşmak için seçilen 30 ilaç arasında, bir Küba antiviral ilacı var: Interferon Alfa 2b. Bu ilaç Çin’de Küba-Çin şirketi Chang Heber tarafından 2003 yılından beri üretilmektedir.

Interferon Alfa 2b, Covid-19‘a benzer özelliklere sahip virüslere karşı etkinliğini göstermiştir. Bu ilaç, hastalarda komplikasyonların ve semptomların çoğalmasının önlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle bir aşı değil, hastalığın şiddetini azaltmak için kullanılan bir ilaçtır. Bugüne kadar, 1.500’den fazla Çinli bu ürünle başarıyla tedavi edildi. 15’ten fazla ülke başka Venezuela, Panama ve Kosta Rika olmak üzere kullanılan bu ilacı kullanmak için Küba’ya bu ilacı kullanmak istediğini ifade etti.

KÜBA BÖYLE BİR İLACI NASIL GELİŞTİRDİ?

Küba’da geliştirilen ilaç, adanın biyoteknoloji endüstrisinin ilerlemesini gösteriyor. 1981’de Küba, dang virüsünün ölümcül bir salgınını durdurmak için ilk kez interferonları (bağışıklık sistemimizin hücreleri tarafından doğal olarak üretilen proteinler) geliştirdi ve kullandı. Bu olumlu deneyimin ardından, Küba dünya standartlarında bir biyoteknoloji endüstrisi kurdu.

İnterferonlar ilk olarak 1950’lerin sonlarında bir Londra laboratuvarında tanımlandı 1970’lerde Amerikalı onkolog (kanser uzmanı) RandolphClark Lee bu konuda araştırmalara devam etti. ABD Başkanı Jimmy Carter yönetiminde, ABD-Küba ilişkileri hafifçe ısındığında, Dr. Clark Lee Küba’ya gitti, burada Fidel Castro ile tanıştı ve interferonun yeni bir şey olduğunu ve umut verdiğini söyledi. Kübalılar daha sonra hızlı bir şekilde kendileri üretmeyi öğrendiler.

Birkaç hafta sonra Küba, sivrisinekler tarafından bulaşan potansiyel olarak ölümcül bir hastalık olan bir dang humması salgını tarafından vuruldu. Salgın 340.000 Kübalı etkiledi ve 101 çocuk dahil 180 kişinin hayatını kaybetti. Küba Sağlık Bakanlığı, yerel olarak üretilen interferonu, dang salgınıyla baş etmeye çalışmak için kullandı ve bu da ölüm sayısını önemli ölçüde azalttı.

KÜBA BİYOTEKNOLOJİDE NEDEN BU KADAR ETKİLİ?

Küba Devrimi’nin (1959) başlangıcından itibaren hükümet sağlık ve eğitime büyük yatırımlar yaptı. ABD’nin Küba’ya karşı gittikçe sertleşen ablukası göz önüne alındığında, Küba nüfusuna Küba’da mümkün olduğunca fazla ilaç sağlamak bir öncelikti.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Küba'nın, ilacı, dünyayı, harekete, geçirdi:, Çok, etkili,
Yorumlar
Haber Yazılımı