Haber Detayı
22 Şubat 2021 - Pazartesi 13:30
 
Köyceğiz Gölü, kano ve kürek takımlarının vazgeçilmez adresi oldu
SPOR Haberi
Köyceğiz Gölü, kano ve kürek takımlarının vazgeçilmez adresi oldu

MUĞLA(AA) - Türkiyenin gözde turizm merkezlerinden Muğla, özellikle kış aylarında kano ile kürek takımlarının kamp merkezi haline geldi. Elverişli iklimi ve uygun tesisleriyle ön plana çıkan Köyceğiz Gölü, takımların ilk tercihleri arasında bulunuyor.

Köyceğiz Su Sporları Merkezinde Fenerbahçe ile Galatasarayın kürek takımlarının yanı sıra, Türkiyeyle birlikte Rusya, Ukrayna, Macaristan ve Bulgaristanın hem kano hem de kürek milli takımları yaklaşık iki aydır çalışma yürütüyor.

"Turizmin ilimizde 12 aya yayılmasını hedefliyoruz"

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman​​​​​​​, AA muhabirine, Muğlanın tesis imkanları, elverişli doğası, tarihi ve kültürel dokusuyla her türlü sportif etkinliğe ev sahipliği yapabildiğini söyledi.

Özellikle sonbahar-kış döneminde deniz ve göllerde bu çalışmaların daha da yoğunlaştığını aktaran İlman, "Muğla, her türlü spor branşının 12 ay yapılabileceği dünyanın nadir bölgelerinden. Bu fırsatı çok iyi değerlendiriyoruz. Amacımız, turizm ve tarımda marka kent olan Muğlanın, spor turizminde de aynı seviyeye gelmesi. Spor organizasyonları vasıtasıyla turizmin ilimizde 12 aya yayılmasını hedefliyoruz." diye konuştu.

Kano ve kürek takımlarının Köyceğizde uzun süre kaldığına dikkati çeken İlman, burayı dünya çapında sporcuların kamp yapacağı su sporları merkezi haline getirmek için de çalışma yürüttüklerini ifade etti.

"Yurt dışından daha çok takımın gelmesini bekliyoruz"

Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı İlhami İşseven, Köyceğiz Gölünün son yıllarda özellikle milli takımın uzun süre kamp yaptığı bir merkez haline geldiğini dile getirdi.

Hava şartları ve göl suyunun uygun olması nedeniyle sporcuların burada çok rahat çalışma yürüttüğünü anlatan İşseven, "Önümüzdeki yıllarda yurt dışından daha çok takımın bu bölgeye kamp yapmak için gelmesini bekliyoruz. Hem kamp yapıyor, hem de Türkiye şampiyonalarını gerçekleştiriyoruz." açıklamasında bulundu.

"Ekonomik olarak bize çok büyük katkı sağladı"

Köyceğiz Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Mustafa Ilık, yaklaşık 10 yıldır kano ve kürek faaliyetlerinin bölgede yapıldığını aktardı.

Son yıllarda yurt dışından da takımların bölgeye çok sık gelmeye başladığını vurgulayan Ilık, şöyle konuştu:

"Bu yıl 5 ayrı ülkeden sporcular kamp için Köyceğize geldi. Özellikle Rusya ve Ukrayna milli takımları yaklaşık üç ay burada kaldı. Her yerin kapalı olduğu kış döneminde bu tür faaliyetlerin gerçekleşmesi ekonomik olarak bize çok büyük katkı sağladı. Sadece otellere değil, ilçedeki bütün esnafa çok büyük katkısı var. Köyceğiz Gölü, konumu itibarıyla çok önemli bir yerde. Biz aslında daha yolun başındayız. Önümüzdeki yıllarda kano ve kürek takımlarını buraya daha çok getirerek hem turizmi hem sporu canlandırmayı amaçlıyoruz."

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Köyceğiz, Gölü,, kano, ve, kürek, takımlarının, vazgeçilmez, adresi, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı