Haber Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 09:30
 
Kovid-19dan bir günde 100e yakın ölüm sonrası Japonya Tıp Federasyonundan ülke geneli OHAL vurgusu
GENEL Haberi
Kovid-19dan bir günde 100e yakın ölüm sonrası Japonya Tıp Federasyonundan ülke geneli OHAL vurgusu

TOKYO (AA) - JMA Başkanı Nakagawa Toşio, düzenlediği basın toplantısında, önlenemeyen Kovid-19 vaka artış hızının sağlık sistemini büyük ölçüde etkisi altına aldığını belirterek, OHALin ülke genelinde uygulanması seçeneğine dikkati çekti.

Bazı hastanelerin Kovid-19 hastası olmayanları geri çevirebildiğini kaydeden Nakagawa, artış trendinin aşağıya döndürülememesi halinde sağlık altyapısının çökebileceğini söyledi.

Nakagawa, "Yakın gelecekteki duruma bağlı olarak tüm ülkede OHAL ilanı bir seçenektir. Hükümetin süratli aksiyon almasını beklerim." dedi.

Ülke geneli vaka sayısı 304 bin 752ye çıkarken, salgının başından bu yana Kovid-19 kaynaklı en yüksek can kaybı 97 artışla 4 bin 289a yükseldi. Ülke genelinde 900 kişi yoğun bakım servislerinde Kovid-19 tedavisi görüyor.

Başkent Tokyo, kuzeyindeki Saitama, doğusundaki Çiba, güneyindeki Kanagawa eyaletinde 8 Ocak’tan bu yana uygulanan OHAL kapsamına, Kanto bölgesinden Toçigi, Kansai bölgesinden Osaka, Hyogo ve Kyoto, Tokai bölgesinden Aiçi ve Gifu, Kyuşu bölgesinden Fukuoka eyaletleri dahil edildi.

OHALin, ülke nüfusunun yaklaşık yarısının yaşadığı söz konusu 11 eyalette 7 Şubata kadar sürmesi planlanıyor.

Geçen yıl nisan başında önce 7 bölgede ilan edilen ve 16 Nisanda tüm ülke genelinde yaygınlaştırılan OHAL, iyileştirilen sağlık şartları dolayısıyla kademeli olarak kaldırılmış, 25 Mayısta ülke genelinde sonlandırılmıştı.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Kovid-19dan, bir, günde, 100e, yakın, ölüm, sonrası, Japonya, Tıp, Federasyonundan, ülke, geneli, OHAL, vurgusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı