Haber Detayı
05 Ekim 2020 - Pazartesi 10:30
 
Kovan filmi doğaya ve kendi toprağına dönmek isteyenleri cesaretlendirdi
KÜLTÜR SANAT Haberi
Kovan filmi doğaya ve kendi toprağına dönmek isteyenleri cesaretlendirdi

MADRİD(AA) - Yönetmen Eylem Kaftanın ilk uzun metrajlı filmi "Kovan", iki gün içinde önce İsviçre ardından İspanyada festivallerde gösterildi.

Avrupa prömiyerini Zürihte yapan Kovan, daha sonra Madriddeki Imagine India Festivalinde sinemaseverlerle buluştu.

AA muhabirine konuşan yönetmen Kaftan, geçen kasım ayında Los Angelesdaki Hollywood Türk filmleri festivalinde gösterilen Kovanın Avrupada da izleyicilerle bir araya geldiğini ve çok iyi eleştiriler aldığını söyledi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı iptal edilen festivallerle dayanışma için Zürihteki festivalde özel bir bölüm kurulduğunu aktaran Kaftan, Almanyadaki Freiburg festivalinin de buraya Kovanı gönderdiğini anlattı.

Kovanın değişik kesimlerden aldığı yorumlardan mutluluk duyduğunu dile getiren Kaftan, "Freiburg Festival Direktörü Thierry Jobin, basit bir çatışmayı ve ikilemi anlatmasından Kovanı Clint Eastwood filmlerine benzetti. Basiti anlatmak çok zordur. diyen Jobinin Kovanın bunu başardığını söylemesi benim için çıtayı çok yükselten bir ifade olsa da tabii ki hoşuma gitti." şeklinde konuştu.

Kovan, sinemaseverlere farklı açılardan cesaret verdi

Türk yönetmen, Kaliforniyadaki izleyicilerin "Herkes şehirleri bırakıp doğaya dönmek istiyor ama bunu nasıl yapacağını bilmiyor. Kovan bu anlamda bize cesaret veren bir film oldu." dediğini aktardı.

Filmin, arafta kalan diaspora Türklerinin durumunu ele alışından etkilenenler de olduğunu dile getiren Kaftan "Zürihteki gösterime gelen Türklerin bir kısmının kendilerinin durumuyla da bağ kurduklarını gördüm. Bizler aslında Türkiyeye, kendi toprağımıza, köyümüze dönmek istiyoruz ama cesaret edemiyorduk. Bu filmden sonra cesaret aldık. diyenler oldu. Bu beni çok mutlu etti." dedi.

Kendisinin de benimsediği bir felsefe olan doğum, ölüm ve yeniden doğum kavramlarının hem Kovanda hem de Kovid-19 ile birlikte günümüzde görüldüğünü belirten Kaftan, şöyle devam etti:

"Pandemiden dolayı festivaller iptal oldu, dünya iptal oldu ama dün İsviçre bugün de İspanyadayız. Sanat tekrar yeşeriyor. Burada da aslında bizim hayatımızda da olduğu gibi doğum, ölüm ve yeniden doğum var. Çünkü hayatın hep bunlardan oluştuğunu düşünüyorum. Kovan, bir hafta önce de Türkiyede vizyona girdi. Çok sıcak ilgi ve güzel tepkiler aldık."

"Maçahelde bir turizm patlaması olabilir"

Kovan ile filmin çekildiği Artvinin Maçahel köyünün de dünyaya tanıtıldığını dile getiren Kaftan, "Filmi izleyenler Maçahelden inanılmaz etkileniyorlar. Maçahel, dağın tepesinde bir bulutun içinde bulunan, kıvrılan yollardan geçerek varılan bir yer. Onlarca vadi, onlarca viraj var. Filmi izleyenler buranın doğasına hayran oluyor. Bence Maçahelde bir turizm patlaması olabilir." şeklinde konuştu.

Kovanın yurt dışına açılmasının devam edeceğini söyleyen Kaftan, New Yorkda Chelsea Film Festivalinde açılış filmi olacağını ardından Almanya, Hong Kong, Norveç, Bangladeşde festivallerde gösterileceğini ifade etti.

Öte yandan Madriddeki gösterime Türkiyenin Madrid Büyükelçisi Cihad Erginay ile eşi Tomurcuk Erginay da katıldı.

Meryem Uzerlinin başrol oynadığı Feyyaz Duman, Hakan Karsak ve Burcu Salihoğlunun da oyuncu kadrosunda olduğu Kovan, Almanyadan gelip Artvinin zorlu doğa şartlarına ve yaşam tarzına ayak uydurmaya çalışan bir kadının yaşadığı ikilemleri anlatıyor.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Kovan, filmi, doğaya, ve, kendi, toprağına, dönmek, isteyenleri, cesaretlendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı