Haber Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 00:30
 
Koronavirüste son 24 saat
GENEL Haberi
Koronavirüste son 24 saat

SARAYBOSNA (AA) - Vaka sayısı ABDde 28 milyon 771 bine, Hindistanda 11 milyon 9 bine, Brezilyada 10 milyon 168 bine ve Rusyada 4 milyon 177 bine ulaştı.

Almanyada sanayi üretimi, salgının etkisiyle özellikle otomotiv ve yedek parça üretimindeki gerileme ile 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 10,8 azalırken, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, salgınla mücadele kapsamında Kovid-19 aşılarının dünyada adil bir şekilde dağıtılmasını talep etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, salgın nedeniyle uygulanan karantinanın, vaka ve aşılama sayıları dikkate alınarak 8 Marttan itibaren kademeli olarak kaldırılacağını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, salgının 2022 yılının başlarında biteceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, salgının ayrımcılığın yol açtığı gerçekleri gün yüzüne çıkardığını ve insan haklarının ihmal edilmesinin toplumları ne kadar ciddi tehlikeye attığını gösterdiğini belirterek, ayrımcılığın her türünün bertaraf edilmesi gerektiğini bildirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, salgın nedeniyle ekonomik toparlanmaya giden yolun oldukça belirsiz ve düzensiz olduğunu vurgulayarak, bunun hem ülkeler arasında hem de ülkeler içinde eşitsizliklerin artmasına neden olduğunu ifade etti.

İskoçyada, Kovid-19 aşılamasının hastaneye yatışları önemli ölçüde azalttığı tespit edildi. Buna göre, ilk dozun ardından geçen dördüncü haftada hastaneye yatış riskini, Pfizer-BioNTech aşısının yüzde 85, Oxford-AstraZeneca aşısının da yüzde 94e kadar azalttığı belirlendi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, üye ülkeleri Kovid-19un ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırladıkları kurtarma programının başlayabilmesi için gereken öz kaynak artışı kararını onaylamaya çağırdı.

Ukrayna, ABD merkezli biyoteknoloji şirketi Novavaxtan 15 milyon doz Kovid-19 aşısı alacak.

Sırbistanda, Kovid-19a karşı ilk dozun uygulandığı kişi sayısı 1 milyon 230 bine ulaşırken, bunların 428 bininin ikinci dozları da aldığı bildirildi.

Japonyada yüksek öğrenim gören 5 bin 800 öğrencinin Nisan-Aralık 2020 döneminde, Kovid-19 nedeniyle eğitimine ara verdiği ya da okulu bıraktığı ortaya çıktı.

Çinin Hong Kong Özel İdare Bölgesi ve Gazzede Kovid-19a karşı aşılama kampanyası başladı.

Mısır’da Adalet Bakanı Ömer Mervan ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nevin Cami’ye yapılan Kovid-19 testlerinin pozitif çıktığı bildirildi.

İran, vaka artışlarının ardından mutasyonlu virüsün yayılmasını engellemek amacıyla İlam eyaletindeki Iraka açılan 8inci sınır kapısından da yolcu geçişlerini durdurdu.

Ruandada hükümet, Kovid-19 kısıtlamalarının esnetilmesiyle eğitime yeniden başlama kararı aldı.

Taylandda salgının önlenmesine yönelik ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) gelecek ayın sonuna kadar uzatılırken, bazı Kovid-19 tedbirlerinin hafifletileceği açıklandı. Böylelikle ülkeye turistlerin gelişine yönelik tedbirler azaltılırken, 2 haftalık zorunlu karantina ve tarifeli uçuşların askıya alınması kararları uygulanmaya devam edecek.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Koronavirüste, son, 24, saat,
Yorumlar
Haber Yazılımı