Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 14:02
 
Koronavirüs tansiyondan vuruyor: Ölenlerin çoğu…
Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, koronavirüs ile tansiyon ilaçları arasındaki ilişkiyi inceleyen bir yazı kaleme aldı.
GÜNDEM Haberi
Koronavirüs tansiyondan vuruyor: Ölenlerin çoğu…

Gazeteci Ertuğrul Özkök, “Bu sokakta ölen her 10 kişiden 7’si son sözü olarak aynı şeyi söyledi” başlıklı yazısında, Prof. Melih Us’la yaptığı görüşmeyi aktardı.

 Prof. Melih Us, tansiyon ve kalp hastalarının virüse karşı en büyük riski taşıdığını belirterek şunları anlattı:

“Çin’de hastalığa yakalanan kişilerin yaklaşık 20'si kalp damar veya tansiyon hastası. Yani bu rakamlardan sonra artık kesin olarak bildiğimiz bir şey var; COVID-19 en büyük riski kalp damar ve tansiyon hastaları açısından oluşturuyor. Pozitif çıkanların tümü için durum bu. Ama asıl çarpıcı rakam ölümlerle ilgili. Çin’de ölenlerin yüzde 40’ı tansiyon hastası. Bu oran İtalya’da yüzde 74, yani ölen her 10 kişiden 7’si tansiyon hastası. Türkiye’de ise hem hastalığa yakalanan hem de hayatını kaybeden kişilerin bu ilaçları kullanıp kullanmadığı ile ilgili bir veri elimize ulaşmadı. Yüksek tansiyon ile COVID-19 arasındaki ilişki nedir? Bir teoriye göre tansiyon hastalarının kullandığı bazı spesifik ilaçlar bu hastalığın seyrini hızlandırıyor. ACE inhibitörü ve ‘anjiotensin reseptör blokeri’ grubu tansiyon ilaçlarının, koronavirüsün insan organizmasında tutunduğu bir enzimin üretimini arttırdığı yönünde çalışmalar var. İtalya Sağlık Bakanlığı, ölen hastaların yarısının bu grup tansiyon ilaçlarını kullandığını tespit ettiğini açıkladı.”

KARDİYOLOJİ DERNEKLERİ BU ŞÜPHE İÇİN NE DİYOR

“Ancak telaşa kapılmak gerekmiyor. Henüz kesin bilgi olmadığı için Amerika ve Avrupa’daki kardiyoloji dernekleri ilaç değişikliği yapmaktan yana değil. Bu ilaçlar kesin olarak COVID-19 ile ilgilidir demek de mümkün değil. Bu grup ilaçları kullanan hastalar eğer COVID-19 açısından risk altındalarsa doktorlarına danışarak geçici bir dönem için başka tür tansiyon ilaçları kullanmayı düşünebilir.”

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Koronavirüs, tansiyondan, vuruyor:, Ölenlerin, çoğu…,
Yorumlar
Haber Yazılımı