Haber Detayı
27 Temmuz 2020 - Pazartesi 13:30
 
Kore Savaşı teknik olarak 70 yıldır devam ediyor
GENEL Haberi
Kore Savaşı teknik olarak 70 yıldır devam ediyor

ANKARA (AA) - Kuzey Korenin 25 Haziran 1950de sınırı teşkil eden 38’inci paralel boyunca Güney Koreyi işgal etmesiyle başlayıp 27 Temmuz 1953te sona eren "Kore Savaşı", birçok barış girişimine rağmen bir barış anlaşması imzalanamadığı için teknik olarak hala devam ediyor.

AA muhabiri, 67 yıl önce 27 Temmuzda sona eren "Kore Savaşı"nı ve ilk Türk tugayının Koreye gönderilmesinin ikili ilişkilere ve Türkiyenin uluslararası sahadaki konumuna yansımalarını derledi.

Japonya, 1910da ilhak ettiği ve 1945e kadar yönettiği Kore Yarımadasından 2. Dünya Savaşının sona ermesiyle geri çekildi.

Japonyanın geri çekilmesiyle yarımadada 1945te kurulan iki hükümet, 1948e kadar karşılıklı olarak "birbirine katılma" çağrısı yaptı. Çağrıların sonuç vermemesi üzerine Kuzey ve Güney, ayrı ayrı kendi devletini kurdu.

Kore Savaşı, 25 Haziran 1950de Kuzey Korenin Güney Koreyi işgal etmesi üzerine başladı.

Çin ve Sovyetler Birliği Kuzey Koreye, ABD önderliğindeki Birleşmiş Milletler (BM) de Güney Koreye savaş boyunca destek verdi.

İlk Türk Tugayı, 17 Eylül 1950de yola çıktı

BM Güvenlik Konseyinin (BMGK), BM güçlerini, Kuzey Kore işgalini sonlandırmak için Koreye göndermeye onay vermesi üzerine Türkiye de BM tarafında savaşa katılma kararı aldı.

Tuğgeneral Tahsin Yazıcı emrindeki 1. Türk Tugayı, 17 Eylül 1950de Hatayın İskenderun Limanından yola çıktı ve 12 Ekim 1950de Pusan Limanına vardı.

Türkiyeden Pusan Limanına tugayların gelebilmesi için gemiyle en az 30 gün yol alınması gerekiyordu. Bu limana gelen Türk askerleri, hazırlıkların ardından 21 Kasım 1950de bugün Kuzey Kore tarafında olan Kunuriye ulaştı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı kaynaklarına göre, savaşa 21 bin 212 askerle toplamda 4 tugayla katılan Türkiye, asker sayısı bakımından Kore Savaşına katılan 16 ülke arasında 4üncü sırada yer aldı.

ABD, 1 milyon 789 bin askerle Kore Savaşına en çok asker gönderen ülke oldu. İngiltere 56 bin askerle 2inci, Kanada 26 bin 791 askerle 3üncü sırada bulundu.

Savaşta, Güney Korede 40 bin 670 BM askeri, 137 bin 899u Kore askeri olmak üzere 178 bin 569, Kuzey Korede ise 508 bin 797 asker hayatını kaybetti.

Kore Savaşında 36 bin 940 askerini yitiren ABD, "en çok kayıp veren ülke" oldu. ABDyi 1078 kayıpla İngiltere izledi.

Kore Gazi Bakanlığının kayıtlarına göre, cephede hayatını kaybeden 700ü aşkın asker ile yaralanıp cepheden ayrıldıktan sonra vefat eden ve kaybolanlar da dahil Türkiye, Kore Savaşında 900ü aşkın şehit vererek, 3üncü sırada yer aldı.

Türk birlikleri ile Çin kuvvetleri arasında 25-27 Ocak 1951de Kumyangjang-ni Muharebesinde, Türk birlikleri büyük bir başarı gösterdi.

Türk birliği, Kumyangjang-ni’de, kendisinden üç misli kuvvetli düşmana karşı kazandı. Kumyangjang-ni Muharebesinde süngü hücumu yapıldı ve bu tarihteki son süngü taarruzlarından biri olarak görülüyor.

Kumyangjang-ni Muharebesindeki başarıdan dolayı ABD Kongresi tarafından Türk birliklerine, "Mümtaz Birlik Nişanı ve Beratı" verildi. Türk birliklerine, Kore Cumhurbaşkanlığınca da “Cumhurbaşkanlığı Birlik Nişanı” takdim edildi.

Türk Tugayına "Kutup Yıldızı" adı verildi

Savaşa katılan her birliğe bir isim veriliyordu. BM Silahlı Kuvvetler Başkomutanı General Mc Arthur, Türk Tugayına "Kutup Yıldızı" adını verdi.

Savaşta, Güney Kore ve BM tarafında yaklaşık 5 bin kişi, Kuzey Kore ve Çinden ise yaklaşık 70 bin kişi esir düştü. Ateşkes anlaşmasından bir ay önce Haziran 1953teki esir değişiminde Türk Tugayından esir düşen 244 kişinin tamamı döndü.

Korenin Busan kentindeki BM Kore Anıtsal Mezarlığında ise savaşta şehit olan 462 Türk askeri yatıyor.

Kore Savaşında "B-26" savaş uçağıyla Kuzey Kore üzerinde taarruz sırasında uçağın düşürülmesi sonucu Üsteğmen Muzaffer Erdönmezin şehit olduğunun belgelenmesinin ardından Türkiye, "Kore Savaşına hava desteği sağlayan 8nci ülke" olarak tanındı.

Kore Savaşına katılan birlikler arasında Türk askeri, savaşta öksüz ve yetim kalan Koreli çocuklar için okul inşa eden tek birlik oldu.

O zaman açılan Ankara Okulunu ve Türk askerinin fedakarlıklarını unutmayan Güney Kore halkı, Türk halkını kan kardeşi olarak nitelendiriyor.

Kore Savaşı, Türkiyenin NATOya girişini hızlandırdı

Türkiyenin Seul Büyükelçisi Ersin Erçin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiyenin, BMnin Koreye asker gönderme çağrısına en hızlı cevap ülkelerden biri olduğunu ve bunun uluslararası toplumda olumlu etki yarattığını söyledi.

Türk askerinin savaşa müdahil olmasının ardından savaşın kaderinin değiştiğine dair güçlü görüşlerin bulunduğunu belirten Erçin, Türkiyenin Kore Savaşında en çok şehit veren 3üncü ülke olduğunu vurguladı.

Erçin, Türkiyenin Cumhuriyeti ilanından sonra ilk defa kendi vatan topraklarının dışına asker gönderdiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bu, çok önemli bir karardı. Bu karar, ülkemizin Batı sistemine entegrasyonunu hızlandırdı ve NATO ittifakına katılımını kolaylaştırdı. Koreye asker gönderme kararı, sonuç olarak Türk dış politikası açısından çok önemli bir değişiklikti ve kalıcı sonuçları oldu."

Türk birliklerinin, ABDden sonra Koreye ayak basan ilk yabancı kuvvet olduğuna dikkat çeken Erçin, Kunuri Cephesinde Türk askerinin büyük kahramanlık gösterdiğini ve bundan dolayı Kore hükümetince iki defa "Üstün Birlik Nişanı" aldığını, bu nişanın sadece Türk askerine verildiğini vurguladı.

Erçin, "Türkiye, savaşın bitmesinin ardından geçen 67 yıl sonra Kore Yarımadasında artık kalıcı ve adil bir barışın sağlanmasını arzu ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Mehmet Şah Yılmaz

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Kore, Savaşı, teknik, olarak, 70, yıldır, devam, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı