Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 15:30
 
KKTCnin Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş vefatının 9'uncu yılında anıldı
GENEL Haberi
KKTCnin Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş vefatının 9'uncu yılında anıldı

LEFKOŞA (AA) - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, vefatının 9uncu yılında Lefkoşadaki kabri başında anıldı.

Anma törenine, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersan Saner, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bakanlar, milletvekilleri, Türkiyenin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Denktaşın oğlu ve Demokrat Parti (DP) Milletvekili Serdar Denktaş ve Denktaş ailesinin üyeleri, kurum ve kuruluşların temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

Protokol sırasına göre çelenk sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, anıt özel defterini imzalamasının ardından yaptığı konuşmada, Denktaşın çok erken yaşlarda ve Kıbrıs Türkünün en karanlık günlerinde Dr. Fazıl Küçükün liderliğinde Kıbrıs Türk halkının mücadelesinde etkin rol almak için Halkın Sesi gazetesinde yazılar yazmaya başladığını söyledi.

Kıbrıs Türklerinin 1960ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyetinin eşit ve kurucu ortağı olması ile Türkiyenin Kıbrısta etkin ve fiili garantör olması için imzalanan anlaşmalarda Denktaşın büyük rolü olduğunu hatırlatan Tatar, bu konuda kendisine müteşekkir olduklarını belirtti.

Tatar, "1963 saldırılarına Türk uçaklarının buraya gelebilmesi, 1974te Mehmetçiğin Adaya ayak basması o garantörlük hakkına bağlıydı. Bu garantörlüğün Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasına konulmasında Denktaşın çok önemli bir rolü vardı." dedi.

Tatar, şöyle devam etti:

"Denktaşın 1983te verdiği mücadeleyi, Annan Planındaki duruşu ve söylemlerini biliyoruz. Bilahare müzakerelerde karşı taraf (Rum) Kıbrıs Türk halkına ısrarla haksızlıklar yaptı, Kıbrıs Adasının tümü Rumlara aitmiş gibi acımazsızca yapılan siyaset, ambargo ve izolasyonlar devam etti. Bu süreçte Kıbrıs Türk halkı direndi. Bu direnişe öncülük eden Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaşı ölüm yıl dönümünde bir kez daha minnet, saygı, özlem ve hasretle anıyoruz."

Serdar Denktaş, Denktaşsız 9 yılın geçtiğini ve onun eksikliğinin her geçen gün daha fazla hissedildiğini vurguladı.

Denktaş, "Sadece biz çocuklarının değil, halkımızın da zor zamanlarda sığınabileceği o liman artık yok. Her koşulda gülerek bakmayı başaran gözleri, ilham veren sözleri ve zorluklara karşı yıkılmayan bilinciyle hiçbir koşulda gelecekten umudumuzu kaybetmememizi sağlayan liderimiz, babamız, dedemiz..." diye konuştu.

Rauf Denktaşın ısrarla ve inatla Kıbrıs Türkünün saygın bir halk olması, dünya içinde hak ettiği yerlere ulaşabilmesi için uğraş verdiğini kaydeden Denktaş, bu yüzden kendisine katılan ve katılmayan herkesin saygısını kazandığını ifade etti.

Tören, konuşmaların ardından son buldu.

Muhabir: Muhammet İkbal Arslan

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: KKTCnin, Kurucu, Cumhurbaşkanı, Denktaş, vefatının, 9'uncu, yılında, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı