Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 18:30
 
KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı: Rauf Raif Denktaş
GENEL Haberi
KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı: Rauf Raif Denktaş

LEFKOŞA (AA) - Denktaş, Kıbrısın Baf bölgesinde 27 Ocak 1924te dünyaya geldi.

İlkokul eğitimi için 1930da İstanbula gönderilen ve daha sonra Kıbrısa dönen Rauf Denktaş, 1941de Lefkoşa İngiliz Okulundan mezun oldu.

Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinin lideri Dr. Fazıl Küçükün Halkın Sesi gazetesinde yazılar yazmaya başlayan Denktaş, bir süre Gazimağusada tercümanlık, mahkemelerde memurluk ve İngiliz Okulunda öğretmenlik yaptı.

Hukuk eğitimi için 1944te Lincolns Innde okumak üzere İngiltereye giden Denktaş, 1947de Adaya döndü ve avukatlığa başladı. Sonrasında savcı olan Denktaş, 1956da başsavcılığa kadar yükseldi.

Mücadele yılları

Rauf Denktaş, 27 Kasım 1948de Kıbrıs Türklerinin düzenlediği ilk mitinginde Dr. Küçük ile konuşmalar yaptı. Türk toplumunun iki önemli ismi Faiz Kaymak ve Fazıl Küçük arasında ara bulucu rolünü üstlenen Denktaş, toplumun menfaatlerinin takipçisi oldu.

Aydın Denktaşla 1949da evlenen Denktaş, 1955te Adayı Yunanistana bağlama ideali olan Enosisle mücadelede ve EOKA terör örgütü karşısında Kıbrıs Türklerinin direnişine yön verdi.

Rauf Denktaş, 1 Ağustos 1958de Türk Mukavemet Teşkilatını (TMT) kurarak Rumların Türk köylerine saldırılarını protesto etti.

Zürih-Londra Antlaşmaları öncesinde Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş, Ankaraya Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile görüşmeye gitti ve görüşmede Denktaş Adaya Türk askeri gönderilmesi teklifini dile getirdi.

Denktaş, 1959 Zürih ve Londra Antlaşmaları ile 1960 Antlaşmaları ve Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasının hazırlanmasına çaba harcadı ve aynı yıl Türk Cemaat Meclisi ile İcra Komitesi Başkanlığına seçildi. 16 Ağustos 1960ta 650 kişilik Türk alayı Magosa Limanına ayak bastı. 1963 olaylarından sonra Denktaş temaslarda bulunmak üzere Ankaraya gitti. Temaslarını tamamlayan Denktaş, sandalla Kıbrısa geçti ve Türk direnişini örgütlemeye başladı.

1964 Londra Konferansından sonra Makarios tarafından istenmeyen adam ilan edilen Denktaş, 1967de Adaya gizlice girerken tutuklandı. Yoğun girişimler sonucu Türkiyeye geri verilen Denktaş, 1968de Adaya giriş yasağı kaldırılınca Kıbrısa döndü.

Siyaset dönemi

Kıbrıs meselesinin çözümü için 1968de Glafkos Klerides ile ilk kez Beyrutta müzakerelere başlayan Denktaş, eski Rum liderler Spiros Kiprianu, Yorgos Vasiliu, Glafkos Klerides ve Tasos Papadopulos ile yıllarca müzakere etti.

1970 seçimlerinde Türk Cemaat Meclisi Başkanlığına getirilen Rauf Denktaşın yoğun siyasi hayatı böylece başladı. 1973 yılına kadar Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetim Başkanı olarak görev yapan Denktaş, 13 Şubat 1975te Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin ilan edilmesinin ardından devlet ve meclis başkanlığı görevlerini üstlendi.

Denktaş, anayasanın gerekleri doğrultusunda 1976 seçimlerinde devlet başkanlığına getirildi ve 1981 seçimlerinde ikinci kez iktidar oldu. 15 Kasım 1983te KKTCnin ilan edilmesinin ardından kurucu cumhurbaşkanlığı görevine getirilen Denktaş, 1990, 1995 ve 2000de yapılan seçimlerde de cumhurbaşkanı seçildi.

2004te dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annanın Kıbrıs sorununun çözümü için hazırladığı Annan Planına karşı çıktı. Referandumda plan Kıbrıslı Türkler tarafından kabul edilse de Kıbrıslı Rumların reddetmesi üzerine hayata geçmedi. 17 Nisan 2005te yapılan cumhurbaşkanı seçimlerinde aday olmayan Denktaş, 24 Nisanda görevi Mehmet Ali Talata devretti.

Denktaş, Kıbrıslı Türkleri müzakere masasında 36 yıl temsil etti.

Sosyal hayatı

Siyasi hayatının yanı sıra yazar kimliğiyle de öne çıkan Rauf Denktaş, 1985ten son zamanlarına kadar birçok kitap ve makale yazdı. Fotoğrafçılığı da çok severek yapan Denktaş, Kıbrısı anlatan çok sayıda fotoğraf sergisi açtı.

Denktaş, organ yetmezliği teşhisi ile tedavi gördüğü hastanede 13 Ocak 2012de 88 yaşında vefat etti. Vefatının ardından Türkiye ve KKTCde ulusal yas ilan edilerek 17 Ocak 2012de yapılan devlet töreninin ardından Lefkoşadaki Cumhuriyet Parkı’na defnedildi.

Denktaşın vefatı nedeniyle her yıl 13 Ocakta KKTC ve Türkiyede anma törenleri düzenleniyor.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: KKTC'nin, Kurucu, Cumhurbaşkanı:, Rauf, Raif, Denktaş,
Yorumlar
Haber Yazılımı