Haber Detayı
26 Temmuz 2020 - Pazar 18:30
 
Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi yayınlandı
CHP'de Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin belirleneceği 37. Olağan Kurultayda pusulaların basılmasının ardından seçimlere geçilmesi bekleniyor.
POLİTİKA Haberi
Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi yayınlandı

Bilkent Odeonda dün başlayan kurultay, ikinci gün çalışmalarını sürdürüyor.

 

Bugün öğle saatlerinde tamamlanan adaylık başvurularında PM için 222, YDK için de 47 isim başvuru yaptı. Divan Başkanlığı gerekli incelemeleri yaptıktan sonra aday pusulasını basım için matbaaya gönderdi. Baskı sonrası yapılacak kontrollerin ardından seçimlere geçilmesi bekleniyor.

 

CHPde 60 kişiden oluşan PMnin 8 üyesi, Bilim Yönetim ve Kültür Platformundan (BYKP) seçiliyor.

 

Delegeler, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gösterilen adaylar arasından 8ini seçerek PMye gönderiyor. Kalan 52 üye ise "çarşaf liste" yöntemi ile belirleniyor.

 

CHPde PM üyeliğine adaylık için 10 kurultay delegesinin imzası gerekiyor.

 

Kılıçdaroğlu 80 kişilik anahtar liste yayınladı iddiası

 

Bilkent Odeonda seçimlere geçilmesi için beklenirken, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlunun hazırladığı iddia edilen 80 kişilik "anahtar liste" kurultay delegelerine ulaştırıldı.

 

Listede 18 kişilik mevcut MYKnin tamamı yer alırken, her bölgeden milletvekilleri ve il başkanları da listeye girdi.

 

Listede CHPnin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canbolat, CHP Gençlik Kolları Başkanı Emre Yılmaz, Beykoz İlçe Örgütünden başörtülü avukat Sevgi Kılıç, Orhan Kemalin 4 çocuğundan en küçüğü olan Işık Öğütçü, babasının apartman görevlisi olduğu belirtilen öğrenci Esra Dirican gibi isimler bulunuyor.

 

Ayrıca, Kılıçdaroğlunun avukatı Celal Çelik, danışmanları Deniz Demir ve emekli general Ali Er de listede yer alıyor.

 

İstanbul il örgütünün ağırlığı hissediliyor

 

PMde her bölgeye eşit temsiliyet vermeyi amaçlayan Kılıçdaroğlunun listesinde her bölgeden milletvekilleri yer alıyor. Listede Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ve Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya bulunuyor.

 

Anahtar listede, İstanbul il örgütünün ağırlığı da dikkati çekiyor. Kılıçdaroğlunun hazırladığı iddia edilen 80 kişilik anahtar liste ve 12 kişilik Bilim Kültür Sanat Platformu (BYKP) listesinin 35i İstanbuldan oldu. Bu ağırlıkta İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlunun etkisinin olduğu belirtiliyor.

 

Toplam 44 milletvekili var

 

Kılıçdaroğlunun anahtar listesinde BKYP ve YDK da dahil olmak üzere toplamda 44 milletvekili yer aldı.

 

CHP Tüzüğüne göre 60 kişilik PMnin 8 üyesi BKYPden seçiliyor. Kılıçdaroğlu da 12 kişi yayınladığı BKYP listesinde 3 genel başkan yardımcısı ile akademisyenler Tarık Şengül, Kunter Öymen, Ali Rıza Erbay ile sanatçı Onur Akını aldı. BKYPde Lale Karabıyık, Yunus Emre ve Fethi Açıkel bulunuyor.

 

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Kılıçdaroğlu'nun, anahtar, listesi, yayınlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı