Haber Detayı
05 Nisan 2020 - Pazar 19:13
 
Kayıp kitap bulundu: Türkleri haşlayarak pişirip yemişler!
KÜLTÜR SANAT Haberi
Kayıp kitap bulundu: Türkleri haşlayarak pişirip yemişler!

Fransız tarihçi Frantz Funck Brentano’nun kaleme aldığı ve Haçlıların öldürdükleri Müslüman çocukları pişirip yiyecek kadar vahşileşmelerini anlatan ˮHaçlı Seferleriˮ adlı kitabı Türkiye’de bulundu.

Fransız Akademisi üyelerinden tarihçi Frantz Funck Brentano’nun gizlenen eseri ˮLes Croisadesˮ (Haçlı Seferleri) Haçlı Seferleri sırasında Müslümanlara yönelik vahşeti ve yamyamlığı anlatıyor.

Brentano, Fransızların millî destan olarak kabul ettikleri “Chanson d’Antioche”den de şu tüyler ürpertici satırları naklediyor: ˮHaçlılar Müslüman cesetlerinin derilerini yüzüp, bağırsaklarını çıkardıktan sonra, etlerini pişirip yiyorlardı. Birgün Pierre LʹErmite çadırın önünde duruyordu. Tafur Kralı adamlarıyla birlikte oraya geldi.

ˮTürklerin cesetlerini suda haşlayarak, pişirdiler ve yedilerˮ

Tebasından çoğu açlıktan ölüyordu. Kral şöyle hitap etti: ʹKutsal merhametiniz üzere, bana tavsiyelerde bulununuz. Zira açlıktan ölüyoruz. Pierre LʹErmite şöyle cevap verdi: Bu korkaklığınızdandır. Şu etrafa atılmış ölü Türk cesetlerini alınız; Pişirilir ve tuzlanırsa yemesi çok hoş olacaktır. Tafur kralı: ʹDoğru söylüyorsunuz Ya Hasmetmeapʹ der.ʹ Bunun üzerine Haçlı askerleri çadırlarından dışarı çıktılar. Türklerin derilerini yüzdüler, iç organlarını dışarı çıkardılar. Etlerini suda haşlayarak pişirdiler ve sonra yediler. Bunları gören Türklerden, gözlerinden yaş akmayan tek kimse yoktu....

Askerler birbirine şöyle diyorlardı: ʹİşte geldi yağlı Salı Karnavalın son günü. Bu Türk eti, yağlı jambon ve füme domuz etinden daha iyi...ʹ Etrafta derisi yüzülecek Müslüman bulunmadığı zaman, mezarlıklar kazılır, cesetler çıkarılır. Hepsi bir yere yığılır, kemikler ayrılır ve rüzgarda kurutularak yemeye hazırlanır...ʹ.ˮ

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Kayıp, kitap, bulundu:, Türkleri, haşlayarak, pişirip, yemişler!,
Yorumlar
Haber Yazılımı