Haber Detayı
07 Mart 2021 - Pazar 15:30
 
Kara Fatma'nın hayatı beyaz perdeye taşınacak
KÜLTÜR SANAT Haberi
Kara Fatma'nın hayatı beyaz perdeye taşınacak

İSTANBUL (AA) - Milli Mücadelenin Kahraman Kadınlarını Anma, Anılarını Araştırma ve Yaşatma Derneğinden yapılan açıklamaya göre, Statü Filmin yapımını, araştırmacı yazar İlknur Bektaşın senaristliğini üstlendiği proje, Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Erzurum Dernekler Federasyonu tarafından destekleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dernek Başkanı Bektaş, milli mücadele kahramanlarının emek ve fedakarlıklarının daha fazla anlatılması gerektiğine dikkati çekerek, "Kadınlarımızın vatanın kurtulmasında ve evlatlarının geleceğinde gösterdikleri büyük emek, fedakarlık ve dayanışmayı anlatan özel bir projeye başladığımızın müjdesini veriyoruz. Bu film hepimizin olacak, Üsteğmen Kara Fatmayı, Gördesli Makbuleyi, Bigadiçli Nazifeyi, Kılavuz Haticeyi, Halime Çavuşu, Rahime Kaptanı, Nene Hatunu da anmak onların unutulmaz emek ve başarılarını dünya ile paylaşmayı duyurmak için bu özel günü seçtik." değerlendirmesinde bulundu.

Bektaş, sinema filminin tarihe ve Türk kadınlarına saygı projesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Filmimizin konusu Kurtuluş Savaşının efsane ismi Üsteğmen Kara Fatma ve onun etrafındaki kadınların ve dönemin tam da kalbinden geçiyor. Gönüllü birliği ve cephe gerisinde mükemmel bir şekilde örgütlenen kadınların desteği ile tüm yurtta dünyaya örnek bir savunma başarısı ile yurdumuzun ve evlatlarının yalnız olmadığını gösteren kahraman kadınlarımızı işliyor. Çocuklarımızın ve insanımızın dünyanın ezbere bildiği sanal kahramanları değil kendi milli ve gerçek kahramanlarımızı tanıma zamanı geldi. Bu yüzden bu filmi yapmak için büyük bir heyecan duyuyorum. Yurdumuzun kadınlara destek olduğunu söyleyen tüm saygın kurum, kuruluş ve kişilerinin kahraman kadınlarımızı sinemaya aktaracağımız projemiz için yanımızda olmasını bekliyoruz."

Yapımcı Galip Güner ise daha önce "Taş Mektep" filmiyle vatanın kurtuluşunda imzası olan çocukları ele alan bir sinema filmine imza attıklarını vurgulayarak, "Üsteğmen Kara Fatma konusu bugüne kadar işlenmemişti. Bu filmle çok değerli bir konuyu ele alıyoruz. Filmimiz iz bırakan büyük bir sinema filmi olacak. Bu filmi yapmaktaki amacımız Mili Mücadelenin 100. yılında milletçe ne badireler atlattığımızı ve kadınlarımızla gurur duyduğumuzu anlatmak. Türk kadınına saygı ve yüz akı bir film ile Milli Mücadelenin kahraman kadınlarını ve Üsteğmen Kara Fatmayı Mahi ile yurdumuzda ve dünyada geniş bir gösterimle tanıtmaya hazırlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Araştırmacı yazar İlknur Bektaşın, Atatürk tarafından üsteğmenlik rütbesine kadar yükseltilen Milli Mücadele kahramanlarından Fatma Seherin hayatını ele aldığı "Milli Mücadelede bir kadın üsteğmen: Kara Fatma" isimli kitabı bulunuyor.

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Kara, Fatma'nın, hayatı, beyaz, perdeye, taşınacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı