Haber Detayı
21 Kasım 2020 - Cumartesi 13:30
 
Kanuni Karadenizde matkap döndürmeye hazırlanıyor
EKONOMİ Haberi
Kanuni Karadenizde matkap döndürmeye hazırlanıyor

ANKARA (AA) - Türkiye, halihazırda Fatih ve Yavuz sondaj gemileriyle denizlerde detaylı hidrokarbon arama çalışmaları yürütürken, üçüncü sondaj gemisi Kanuni de 14 Kasımda Filyos Limanına ulaştı. Kanuni, 2021in ilk aylarında Karadenizde faaliyete başlayacak.

AA muhabirinin uluslararası denizcilik verilerinden derlediği bilgilere göre, Kanuni sondaj gemisi, Zonguldak açıklarında hazırlıklarını sürdürüyor.

Toplam 227 metre uzunluk, 114 metre yükseklik, 42 metre genişlik ve 60 bin 316 groston ağırlığa sahip Kanuni sondaj gemisinin, Filyos Limanında kule montajı, deniz seyir testi, sondaj ekipmanlarının montajı ve kuyu dibi emniyet sistemi bakım işleri tamamlanacak.

Gemicilik hizmetlerinin yanı sıra sondaj platformu ve teknik hizmetleri de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından yürütülen ilk Türk sondaj gemisi olan Kanuni, 31 Ocakta TPAOnun envanterine katılmıştı.

İngilterenin Port Talbot Limanındaki hazırlıklarını 22 Şubatta tamamlayarak yola çıkan gemi, yaklaşık 1 ay süren yolculuğun ardından 17 Martta Türkiyeye varmıştı.

Modernizasyonu ve bakım çalışmaları tamamlanan Kanuni, Mersinin Taşucu Limanından 13 Ekimde ayrıldı.

Ortalama 8 mil hızla 19 Ekimde İstanbul Boğazından geçerek Haydarpaşa Limanına gelen Türkiyenin üçüncü sondaj gemisi 14 Kasımda Filyosa ulaştı.

Güney Korede Samsung tarafından 2012de üretilen Kanuni sondaj gemisi, toplam 11 bin 400 metre derinlikte 3 bin metre sondaj açabiliyor. Söz konusu gemi, 2015e kadar Brezilyalı enerji devi Petrobras tarafından kullanılmıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kanuninin Karadenizde faaliyetlerine başlayacağını belirterek, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Fatih gemimiz 5 Kasımda Sakarya Sahasındaki Türkali-1 kuyusunda sondaja başladı. Kanuni sondaj gemimiz ise 2021in ilk aylarında Karadenizde faaliyete başlayacak. Bugüne kadar, Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis sismik araştırma gemilerimiz ile Doğu Akdenizde 46 bin kilometrekare ve Karadenizde 33 bin kilometrekare üç boyutlu sismik veri toplanmış, Fatih ve Yavuz sondaj gemilerimiz ile 9 derin deniz sondajı yapılmıştır. Kendi sınıfında önde gelen gemilerden biri olan Fatih sondaj gemimizle Ereğli’nin 175 kilometre açığında Karadeniz’in Sakarya Havzasında, tarihimizdeki aynı zamanda bu yıl dünyada denizlerdeki en büyük doğal gaz keşfini gerçekleştirerek 20 Temmuzda başlatılan Tuna-1 kuyusundaki sondajda 405 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfettik. Bu çalışmalar çerçevesinde Karadenizin Sakarya havzasında toplamda yaklaşık 40 kuyu açacak ve Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023te bu gazı karaya taşıyıp doğal gaz iletim sistemimize bağlayarak vatandaşımızın kullanımına sunacağız."

Türkiye şu anda sismik araştırma gemileri Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis ile sondaj gemileri Fatih ve Yavuzla denizlerdeki çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Kanuni, Karadenizde, matkap, döndürmeye, hazırlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı