Haber Detayı
21 Ocak 2021 - Perşembe 09:30
 
İtalyada Başbakan Conte hükümetini güçlendirerek yola devam etmek istiyor
POLİTİKA Haberi
İtalyada Başbakan Conte hükümetini güçlendirerek yola devam etmek istiyor

ROMA (AA) - Koalisyon ortaklarından Italia Viva (Iv) partisinin 13 Ocakta 5 Yıldız Hareketi (M5S), Demokratik Parti (PD), Özgürler ve Eşitler (LeU) ile oluşturduğu dörtlü koalisyondan çekildiğini açıklamasıyla çıkan hükümet krizi, 18-19 Ocak’ta parlamentonun her iki kanadında alınan güvenoyları ile şimdilik aşıldı.

Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisinden salt çoğunlukla, üst kanat Senatodan ise salt çoğunluk olmadan güvenoyu alarak kıl payı hükümetini kurtaran Conte, bugün ilk olarak M5S, PD ve LeUdan oluşan üçlü koalisyonun temsilcileriyle videokonferans yöntemiyle görüştü.

Basına yansıyan bilgilerde, koalisyon ortakların bu toplantıda durum değerlendirmesi yaptığı ve hükümetin parlamentodaki çoğunluğunun güçlendirilmesi konusunda mutabık kaldıkları kaydedildi.

Conte, koalisyon ortaklarıyla görüşmesinin ardından bu akşam Cumhurbaşkanı Mattarella tarafından kabul edildi.

İkilinin görüşmesinin 50 dakika sürdüğü ve Contenin hükümetin durumu hakkında Cumhurbaşkanını bilgilendirdiği basına yansıdı.

İtalyan basını hükümetin kırılganlığına dikkati çekti

Senatoda Conteye salt çoğunluk olmadan verilen güvenoyu, ana akım gazetelerin manşetlerinde yer aldı.

Corriere della Sera, "Conteye güvenoyu var ama sadece 156 oyla", La Stampa, "Conte kurtardın ama bu şekilde ülkeyi yönetemezsin" başlığını kullandı.

Basında çıkan haber ve yorumlarda, Conte hükümetinin parlamentonun üst kanadı Senatodaki bazı kritik komisyonlarda azınlığa düştüğü ve hükümetin "kırılgan" hale geldiği belirtildi.

Basındaki yorumlarda, Conte ve koalisyon ortaklarının, Senatoda güven oylamasında kendilerine destek olan bağımsız senatörlerin desteğini alarak güçlü bir çoğunlukla yola devam etme niyetinde olduğu ifade edildi. Bu kapsamda, Başbakan Conte’nin ciddi bir kabine revizyonuna gidebileceği yorumları yapıldı.

2. Conte Hükümeti

M5S, PD, LeUnun üçlü koalisyon olarak başladığı, PD’nin bölünüp içinden Ivnin çıkmasıyla dörtlü koalisyona dönüşen "2. Conte Hükümeti", yine Giuseppe Conte liderliğindeki M5S ile aşırı sağcı Lig Partisinin oluşturduğu koalisyon hükümetinin yerine 5 Eylül 2019da kurulmuştu.

Koalisyonun küçük ortaklarından Iv, 13 Ocakta Avrupa Birliği’nden gelecek kurtarma fonuna ilişkin başbakanlığın hazırladığı planı ve Conteyi sert şekilde eleştirerek hükümetten çekilmişti.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: İtalyada, Başbakan, Conte, hükümetini, güçlendirerek, yola, devam, etmek, istiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı