Haber Detayı
18 Ekim 2020 - Pazar 08:30
 
İran BMnin 2007den beri uyguladığı silah ambargosunun kaldırıldığını duyurdu
GENEL Haberi
İran BMnin 2007den beri uyguladığı silah ambargosunun kaldırıldığını duyurdu

ANKARA (AA) - İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Tahranın 2015te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyeleri ve Almanya arasında imzaladığı nükleer anlaşma uyarınca, 13 yıldır uygulanan uluslararası silah ambargosu ile bazı İranlı yetkililere yönelik getirilen uluslararası seyahat yasağının kaldırıldığı belirtildi.

Açıklamada, "ABD rejiminin çabalarına meydan okuyarak 2231 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararını ve nükleer anlaşmayı koruyan uluslararası toplum için önemli bir gündür." ifadelerine yer verildi.

"İran bugünden sonra yasal olarak silah alıp satabilecek"

İranın bugünden sonra yasal olarak silah alıp satabileceğine dikkat çekilen açıklamada, "İran, bugün itibarıyla her türlü kaynaktan herhangi bir hukuki kısıtlama olmaksızın, yalnızca kendi savunma ihtiyaçları doğrultusunda gerekli silah ve teçhizatı tedarik edebilir ve kendi siyasetleri doğrultusunda savunma silahlarını ihraç edebilir." denildi.

ABD yönetimi, nükleer anlaşmadan 2018de tek taraflı olarak çekilmiş, Ağustos 2018 itibarıyla Tahranın füze programı ve bölgesel nüfuzunun da sınırlandırıldığı yeni bir anlaşmaya zorlamak için İrana yönelik "tarihin en ağır yaptırımlarını" uygulamaya başlamıştı.

İran ise ABDnin yaptırımlarına karşılık Avrupa ülkelerinden beklediği ekonomik desteği alamayınca anlaşmadaki taahhütlerini geçen yıl kademeli olarak durdurmuştu.

BMnin 2007den bu yana İrana uyguladığı ve nükleer anlaşma kapsamında bugün itibarıyla sona eren silah ambargosunu yenileme girişimleri ağustosta BMGKde başarısızlıkla sonuçlanan ABD, İranın nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerini askıya almasını gerekçe göstererek, Konseyin 2231 sayılı kararı ile kaldırılan tüm yaptırımların tekrar uygulanmasına imkan tanıyan mekanizmayı (snapback) tetiklemişti.

ABD, BMGK üyelerinin anlaşmadan çekilen bir ülkenin söz konusu mekanizmayı hayata geçiremeyeceğini açıklamasına rağmen İrana yönelik tüm BM yaptırımlarını tek taraflı olarak 19 Eylülde uygulamaya başlamıştı.

ABD yönetimi, İrana yönelik tek taraflı uyguladığı silah ambargosunu delen ülkelere yaptırım uygulayacağını duyurmuştu.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: İran, BMnin, 2007den, beri, uyguladığı, silah, ambargosunun, kaldırıldığını, duyurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı