Haber Detayı
04 Mayıs 2021 - Salı 10:06
 
İhracatta tarihi rekor
Türkiye’nin nisan ihracatı geçen yıla göre yüzde 109 artışla 18.8 milyar dolar oldu. Bu rakam tüm zamanların en yüksek nisan ihracatı ve Mart 2021’den sonra ikinci en yüksek aylık ihracat.
EKONOMİ Haberi
İhracatta tarihi rekor

 

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, nisanda ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 109 artışla 18.8 milyar dolara ulaştığını belirterek, “Bu değerle tüm zamanların en yüksek nisan ayı ihracat rakamını ve ayrıca tüm yılların ikinci en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz” dedi.

 

Bakan Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin de katılımıyla nisan ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

 

Mutasyonlu koronavirüsün yayılımının artması ve aşı tedarikinde arzu edilen hızın henüz yakalanamamış olmasının da etkisiyle küresel tedarik sisteminde çeşitli aksaklıklar yaşandığına işaret eden Muş, lojistik ve girdi maliyetlerinde belirgin artışlar görüldüğünü dile getirdi.

 

Muş, sahadaki gözlemlerinin, son dönemde konteyner fiyatlarının tarihi seviyelere yükseldiğini, ham madde ve emtia fiyatlarında ise önemli artışlar yaşandığını doğruladığını ifade ederek, bu durumun hem küresel ticaret hem de ulusal ticaret için risk oluşturduğunu kaydetti.

 

Ticaret açığı düştü

 

Muş, bu yılın ilk çeyreğinde ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 17.2 artarak 50 milyar dolar, ithalatın ise yüzde 9.6 artışla 61 milyar dolar olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

 

“Nisanda da güçlü performansı devam eden ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 109 artışla 18.8 milyar dolar oldu. Bu değerle tüm zamanların en yüksek nisan ayı ihracat rakamını ve ayrıca tüm yılların ikinci en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdik. Pandemi öncesi 2019’la karşılaştırıldığında ise ihracatımızın, nisanda yüzde 22.3 arttığı görülecektedir.

 

İthalatımız ise nisanda, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 61.4 artışla 21.9 milyar dolar oldu. Nisan ayı dış ticaret açığımız, Nisan 2020’ye göre yüzde 31.9 azalarak 4.6 milyar dolardan 3.1 milyar dolara geriledi.”

200 milyar ’ı aşma hedefi

 

TİM Başkanı İsmail Gülle, salgına rağmen Türk ihracatçısının olağanüstü bir performans gösterdiğini belirterek yılbaşından beri toplam ihracatın 68 milyar doları, son 6 ayda ise 102 milyar doları aştığını kaydetti.

 

Gülle, “Yıllık ihracat hedefimiz olan 184 milyar dolardan çok daha yüksek rakamlara, 200 milyarın doların da üstüne çalışarak ulaşacağız” diye konuştu. Nisanda toplam 44 bin 484 firmanın ihracat gerçekleştirdiğini belirten Gülle, şu bilgileri verdi:

 

“Önceki yılın aynı ayına göre 25 sektörümüzün ihracatını artırdığını görüyoruz. Toplam 9 sektörümüz ise tarihlerinin en yüksek aylık ihracat performansına imza attı. Nisanda 2.4 milyar dolarlık ihracatla otomotiv sektörümüz liderliğini korurken, 2.1 milyar dolara ulaşan kimyevi maddeler sektörümüz ikinci, 1.6 milyar dolara ulaşan çelik sektörümüz üçüncü oldu. Bu ay en güçlü artış performansına imza atan sektörler, yüzde 313 artışla 2 milyar 466 milyon dolara ulaşan otomotiv, yüzde 305 artışla 306 milyon dolara ulaşan halı, yüzde 280 artışla 110 milyon dolara ulaşan gemi ve yat sektörleri oldu.

 

Nisanda en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 3 ülke, 1.6 milyar dolarla Almanya, 1.1 milyar dolarla ABD ve 1 milyar 33 milyon dolarla Birleşik Krallık oldu.”

 

Hizmet ihracatına ‘sigorta’

 

Türk Eximbank hizmet sektöründe faaliyet gösteren ihracatçılara yönelik “Hizmet Sigortası” programını uygulamaya başladı.

 

Türk Eximbank’tan yapılan açıklamaya göre, “Hizmet Sigortası” programı ile, 1989 yılından bu yana uygulanmakta olan Kısa Vadeli İhracat Kredi Sigortası Programı’nın kapsamı genişletilerek mal sevkiyatlarının yanı sıra hizmet bedelleri de sigorta kapsamına alındı.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: İhracatta, tarihi, rekor,
Yorumlar
Haber Yazılımı