Haber Detayı
24 Kasım 2020 - Salı 14:30
 
Himmet sistemini yöneten terörist İsmet Aksoy
GENEL Haberi
Himmet sistemini yöneten terörist İsmet Aksoy

ANKARA (AA) - Darbe girişiminin ardından çözülmeye başlayan FETÖde, güç mücadelesi baş gösterirken elebaşı Fetullah Gülenden sonra yerine kimin geçeceği tartışması, gözleri örgüt yöneticilerinden oluşan "karanlık kurul üyeleri"ne çevirdi.

FETÖnün "Başyüceler" ya da "istişare heyeti" de denilen bu kurul üyelerinden biri olan İsmet Aksoy, FETÖye bağlı kapatılan Turgut Özal Üniversitesinin mütevelli heyetinde görev yaptı.

Örgütün Türkiye mütevelli heyeti içerisindeki finansal sorumlulardan olduğu tespit edilen Aksoy, Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarında örgütün sorumlu denetçisi olarak görev aldı.

AA muhabirinin dava dosyalarından derlediği bilgiye göre, FETÖnün emniyet imamı firari Osman Hilmi Özdili yönettiği de belirtilen Aksoy, ilk olarak 1987-1989 yıllarında Akyazı Orta ve Yüksek Eğitim Vakfında çalıştı.

Ardından örgüte bağlı çeşitli eğitim ve yayın kuruluşlarında görev alan Aksoy, 2000de FETÖnün sözde Şanlıurfa imamı oldu. 2000-2013 yılları arasında Feza Gazetecilik AŞde çalışan Aksoy, örgütün Japonya, Fas, Hindistan, Belçika gibi ülkelerdeki sorumlularını koordine etti.

Bir süre sözde Erzurum ve Ankara bölge imamlığını da yapan Aksoy, daha sonra Türkiye mali sorumlularından biri oldu. Aksoy, Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları sorumlu denetçiliğinin yarı sıra FETÖye bağlı kapatılan Turgut Özal Üniversitesinde mütevelli heyetinde yer aldı.

Yöneticiler arasındaki çekişmeden dolayı FETÖnün "Gelenekçiler", "Yenilikçiler, "MÖZ" ve "Barbarosçular" şeklinde bölündüğüne işaret edilirken Aksoyun adı "Gelenekçiler" grubunun önde gelenleri arasında geçiyor.

"Gülenden takdir aldı"

Savcı Serdar Coşkunun hazırladığı "FETÖ çatı" iddianamesinde ifadesine yer verilen Kemalettin Özdemir, İsmet Aksoyun "Başyüceler kurulunda" bulunduğunu söyledi.

Özdemir, Fetullah Gülene yakın bir isim olan Aksoyun, FETÖ/PDY güdümünde faaliyet gösteren Turgut Özal Üniversitesi mütevelli heyeti içerisinde yer aldığını, diğer sözde imamlar gibi Aksoyun da ülke dışına kaçtığını tahmin ettiğini belirtti.

Çetin Acar ise ifadesinde Aksoyun örgütün üst kurulunda bulunduğunu, ilahiyat fakültesi mezunu olduğunu, Erzurum bölge imamlığı yaptığını, 2003 yılından itibaren Ankara bölge imamlığına terfi ettiğini, 2006-2007 yıllarına kadar bu görevi sürdürdüğünü söyledi.

Aksoyun daha sonra Mustafa Özcanın kontrolünde olan örgütün mali işlerinin başına getirildiğini aktaran Acar, Erzurum ve Ankara bölge imamlığından sonra bu göreve getirilmesinin, Aksoyun Fetullah Gülene yakınlığını göstermekle beraber, örgütün en derin adamı olan Mustafa Özcana da sadakatinin delili olduğunu anlattı.

Çetin Acar, 2003-2007 arasında yapılan askeri sınavlarda Ankaranın diğer illere göre daha fazla örgüt mensubunu Kuleli, Maltepe ve Işıklar ile deniz liselerine sokmasından dolayı Ankara imamı Aksoyun Fetullah Gülenden takdir aldığını beyan etti.

Himmet sistemini yönetiyor

FETÖ Çatı İddianamesine göre, örgüte bağlı 73 holding, 9 bin 106 şirket, 902 dernek, 96 vakıf, 17 üniversite ve 1350nin üzerinde eğitim kurumu bulunuyordu.

Fetullah Gülenin talimatıyla 2005te kurulan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), 7 federasyon ve bunlara bağlı 211 üye dernekle faaliyet gösterdi. TUSKONa üye iş adamı ve girişimci sayısı 2014 yılında 55 bini buldu.

Örgütün mali işlerinin başında sözde Türkiye imamı Mustafa Özcan bulunurken, Ali Aksoy, Özcanın yardımcıları arasında yer aldı. Kaynak Holding ve Bank Asyadaki etkinlikleri nedeniyle Naci Tosun ve Ali Çelik de mali yapıyı yöneten isimler arasında gösterildi.

FETÖ, farklı sektörlerdeki faaliyetlerinin yanı sıra himmet adı altındaki bağışlarla birlikte çok büyük bütçeyi yönetti.

Örgüt, paranın bir bölümünü, "Kutsal hoca payı" adı altında yurt dışına çıkardı.

İsmet Aksoy, İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesinde 10 milyon lira ödülle "kırmızı kategori"de yer alıyor.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Himmet, sistemini, yöneten, terörist, İsmet, Aksoy,
Yorumlar
Haber Yazılımı