Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 15:31
 
HDP'li 9 milletvekiline Kobani fezlekesi
GENEL Haberi
HDP'li 9 milletvekiline Kobani fezlekesi

ANKARA (AA) - AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağın da yer aldığı 108 sanık hakkındaki iddianamenin kabul edilmesinin ardından, olay tarihinde HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi olan milletvekilleri hakkında fezleke hazırlamak için harekete geçti.

Bu kapsamda, HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Hakkı Saruhan Oluç ile Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Van Milletvekili Sezai Temelli, Mardin Milletvekili Pero Dundar, Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ve İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü hakkında, Anayasanın 83. maddesi gereğince milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle fezleke düzenlenecek.

Bu isimler, Kobani olayları sırasında Türkiye genelinde yaşanan terör eylemlerinden "azmettirici" sıfatıyla sorumlu tutuluyor.

Süreç nasıl işleyecek?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosundan sorumlu Başsavcıvekili Veysel Kaçmazın, "dokunulmazlıkların kaldırılması" istemiyle tamamlayacağı fezlekeler, Meclise sevk edilmek üzere Adalet Bakanlığına gönderilecek.

TBMMye ulaşan fezlekeler, ilgili komisyonlarda ele alındıktan sonra oylama için Meclis Genel Kurulunda görüşülecek.

Dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde karar alınması halinde HDPli milletvekilleri için adli süreç başlayacak.

HDP MYK, sokağa çıkma çağrısı yapmıştı

HDP Merkez Yürütme Kurulunun 6 Ekim 2014te yaptığı toplantı devam ederken MYK adına yapılan açıklamada, bütün uluslar arası kurumların, demokratik kitle, emek ve meslek örgütlerinin Kobanide yaşananlara karşı harekete geçmesi gerektiği belirtilerek, "Kobanide yaşanan katliam girişimine karşı 7den 70e bütün halklarımızı sokağa, alan tutmaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz. Bundan böyle her yer Kobanidir" ifadelerine yer verilmişti.

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: HDP'li, 9, milletvekiline, Kobani, fezlekesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı