Haber Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 13:30
 
FETÖnün sivil imamlarına MİT tırlarının durdurulmasını organize ettikleri gerekçesiyle dava
GENEL Haberi
FETÖnün sivil imamlarına MİT tırlarının durdurulmasını organize ettikleri gerekçesiyle dava

ADANA (AA) - Adana ve Hatayda MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 9u firari 18 "sivil imamı" hakkında 2şer kez müebbet ve 50 yıl 5er ay hapisle cezalandırılmaları istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, 1 Ocak 2014te Hatayın Kırıkhan ilçesinde ve 19 Ocak 2014te Adananın Ceyhan ilçesinde MİT tırlarının durdurulmasını ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle FETÖnün "sivil imamları" hakkında yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince yetkisizlik kararı verilmesi üzerine Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Mahkemece kabul edilen iddianamede, 15 Temmuz 2016da FETÖnün darbe girişimi sırasında yakalanan ve örgütün sözde "jandarma imamı" olduğu gerekçesiyle 79 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Nurettin Oruç ile başka suçtan tutuklu Abdurrahman Ö. ve Yasin Y. ile tutuksuz sanıklar H.A, H.Ü, S.Y, K.K.K, A.D, B.A. ile firari Ahmet Numan A, Ali Ç, Ali S, Cemil Y, Feyzullah G, Hasan Hüseyin K, Hüseyin C, Mustafa İ. ve Uğur Anın "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından 2şer kez ağırlaştırılmış müebbet, "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme", "Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama" ve "terör örgütü yöneticiliği veya örgüt üyeliği" suçlarından 50şer yıl 5er ay hapisle cezalandırılmaları istendi.

MİT tırlarının durdurulması ve aranmasına ilişkin detaylı bilgilere yer verilen iddianamede, tırların durdurulmasının FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülenin talimatıyla Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) örgüt yapılanmasının sivil yöneticilerince planlanıp uygulandığı belirtildi.

İddianamede sanıkların, FETÖnün Diyarbakırdaki "güvenli ev" olarak adlandırılan bir villada gerçekleştirilen toplantıya "Karar Kurulu Üyesi" sıfatıyla katıldıkları, MİT tırlarının durdurulmasının birincil sorumlularından ve örgütün sözde "üst düzey" yöneticileri oldukları anlatıldı.

"Güvenli ev"lerin sadece bu tür toplantılar için kullanıldığı aktarılan iddianamede, şu tespitlere yer verildi:

"FETÖ/PDYnin üst düzey yöneticilerince, örgüt elebaşı Fetullah Gülenin talimatıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesinde devlet otoritesinden bağımsız olarak örgüt adına karar vermek ve yargı, emniyet, TSK, MİT ve mülkiye gibi devletin en mahrem birimlerine sızdırdıkları örgüt mensuplarına FETÖ adına aldıkları kararları uygulatmak, böylelikle oluşturdukları Paralel Devlet Yapılanması aracılığıyla perde arkasından Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki devlet politikalarını yönetmek maksadıyla sözde bir karar kurulu oluşturdukları ve MİTe ait tırların 1 Ocak 2014te Hatayın Kırıkhan ilçesinde, 19 Ocak 2014te ise Adananın Ceyhan ilçesinde durdurulması ve aranması eylemlerinin gerçekleştirilmesi yönünde kararların örgüt elebaşı Fetullah Gülene danışılarak bu kurulca alındığı, görevlendirilmelerin bu kurulca yapıldığı, sanıkların genellikle Diyarbakırdaki güvenli ev olarak nitelendirilen villada gerçekleştirilen bu toplantılara Karar Kurulu Üyesi sıfatıyla katıldıkları ve eylemin birincil sorumlularından oldukları tespit edilmiştir."

MİT tırlarının durdurulması talimatı, örgüt elebaşı Gülenden

İddianamede ifadesine yer verilen gizli tanık, 2013te yaptıkları bir toplantının gündemine MİTe ait tırların durdurulmasının geldiğini anlattı.

Örgütün sözde "Kara Kuvvetleri Türkiye sorumlusu" olduğu ve MİT tırlarının durdurulmasının birincil sorumluları arasında yer aldığı iddia edilen Ali Snin, konuyu örgüt elebaşı Fetullah Gülene sorduktan sonra değerlendireceklerini söylediğini aktaran gizli tanık, şunları kaydetti:

"Bu konu daha sonra FETÖ/PDYnin dershanelerinin kapatılması nedeniyle örgütün hükümete açtığı savaşla hükümete zarar vermek ve kamuoyunda algı oluşturmak amacıyla sonraki toplantıda konuşuldu. Bu talimattan 2 hafta kadar sonra Hatay ve Adanada eş zamanlı olarak MİT tırlarının durdurulmasıyla, Türkiye Cumhuriyetine karşı kara propaganda çalışmalarına başlayıp, uluslararası mahkemelerde hükümeti haksız bir şekilde yargılatarak itibarsızlaştırmak adına MİT tırlarına operasyon yapıldı ve Fetullah Gülenin talimatı yerine getirildi."

Gizli tanık, söz konusu toplantıya Ali Snin yanı sıra FETÖ/PDYnin sözde Türkiye Emniyet İmamı "Kozanlı Ömer" kod adlı Osman Hilmi Özdil ve "jandarma imamı" Nurettin Oruçun başkanlık yaptığını, 17-25 Aralık sürecinden sonra mahrem yapılanmada değişikliğe gidildiğini anlatarak, "Mahrem imamların bir kısmı görevden alındı. Osman Hilmi Özdil görevden alınarak yurt dışına kaçtı. Ali S, Kara Kuvvetleri Türkiye imamlığı görevinden alınarak Pakistana gönderildi. Bu toplantılara yeni göreve getirilen Sami kod adlı Kemal Batmaz, Hava Kuvvetleri Türkiye imamı olarak başkanlık yapmaya başladı." şeklinde ifade verdi.

Adanada durdurulacak tırlar için kente gelmişler

İddianamede, sanıkların örgütün sözde "üst düzey" yöneticileri olarak faaliyet yürüttükleri, operasyonel hat ve ByLock kullandıkları belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"1 Ocak 2014te MİTe ait tırı durduran ancak tırın içerisinden görüntü alınamadığı için amaçlarına ulaşamayan FETÖ yöneticileri, 19 Ocak 2014 tarihindeki eylem için daha koordineli bir hazırlık yapmışlardır. Bu kapsamda sanık Halil kod adlı Hamza Ali Ecenin talimatları doğrultusunda, Mehmet Cevher Koyuncunun, FETÖnün sivil kanadını temsilen olay yerine giderek gelişmeleri buradan takip ettiği ve FETÖnün jandarma yapılanmasında Müdür konumunda bulunan sanık Halil kod adlı Hamza Ali Eceye anlık olarak gelişmeleri aktardığı, bu esnada örgütün Adana, Hatay, Osmaniye ve Mersindeki yapılanmalarından sorumlu olan ve sanık Hamza Ali Ecenin yardımcıları konumunda bulunan şüpheliler Akif kod adlı Hasan B, Nahit kod adlı Uğur A. ve Ertuğrul kod adlı Bayram Anın da herhangi bir olumsuzluğa karşı doğrudan müdahale edebilmek maksadıyla eylemin gerçekleştiği saatlerde sanık Hamza Ali Ece ile sanığın Adanadaki ikametinde toplantı halinde bulundukları ve süreci buradan yönettikleri tespit edilmiştir."

MİT tırlarının durdurulması ve dava süreci

MİT tırları 1 Ocak 2014te Hatayın Kırıkhan ilçesinde, 19 Ocak 2014te ise Adananın Ceyhan ilçesinde durdurulmuştu.

Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesince, MİT tırlarının durdurulmasını organize ettikleri gerekçesiyle 50 sanıktan 27sine 1 yıl 10 ay 15 gün ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapis cezaları verilmişti. Firari sanıklar ve başka mahkemede aynı suçtan yargılanıp ceza alan sanıkların dosyaları ayrılmıştı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince de tırların durdurulmasıyla ilgili "sivil imamlar" hakkında iddianame hazırlanmış, mahkeme yetkisizlik kararıyla dosyayı Adana Ağır Ceza Mahkemesine göndermişti.

Sanıklar arasındaki Nurettin Oruç, Ankarada görülen davada, FETÖnün darbe girişimini Akıncı Üssünden yönettiği ve örgütün "jandarma imamı" olduğu gerekçesiyle, sözde "yönetici sıfatıyla" bütün eylemlerden sorumlu tutularak, 79 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 901 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: FETÖnün, sivil, imamlarına, MİT, tırlarının, durdurulmasını, organize, ettikleri, gerekçesiyle, dava,
Yorumlar
Haber Yazılımı