Haber Detayı
30 Kasım 2020 - Pazartesi 14:30
 
FETÖnün hafızası Ali Ursavaş
GENEL Haberi
FETÖnün hafızası Ali Ursavaş

ANKARA (AA) - Darbe girişiminin ardından çözülmeye başlayan FETÖde, güç mücadelesi baş gösterirken elebaşı Fetullah Gülenden sonra yerine kimin geçeceği tartışması, gözleri örgüt yöneticilerinden oluşan "karanlık kurul üyelerine" çevirdi.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) "Başyüceler" ya da "istişare heyeti" de denilen bu kurul üyelerinden biri de örgütün yurt dışı yapılanmasından sorumlu sözde imam Ali Ursavaş.

Uzun yıllardan beri örgütün tepe yöneticileri arasında yer alan Ursavaş, yurt dışındaki örgüte ait okul, üniversite, dershane, dernek ve yurtlarından sorumlu bulunuyor. Ayrıca, yurt dışında okul, dernek gibi kurumlarının açılması, eleman temini, maddi ihtiyaçlarının tespitini de yapıyor.

FETÖ elebaşı Gülenin talimatlarını bizzat FETÖ mensuplarının bulunduğu ülkelere giderek örgüt mensuplarına ileten Ursavaşın çok sayıda ülkeye farklı tarihlerde giriş-çıkış yaptığı tespit edildi.

Ursavaş, aynı zamanda örgütün düzenlediği Türkçe Olimpiyatlarının da organizatörü olarak biliniyor.

Darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasının iddianamesine göre Ursavaş, örgütün sözde başyüceler kurulu ve istişare heyeti üyeleri arasında yer alıyor.

Örgütün hafızası

FETÖnün eski emniyet imamı Kemalettin Özdemir, tanık olarak verdiği ifadede Ali Ursavaşın uzun yıllardan beri örgütün içerisinde bulunduğunu ve "örgütün hafızası" durumunda olduğunu beyan etti.

Özdemire göre, yurt dışındaki bütün FETÖ kurumları Ursavaşa bağlı, örgütün yurt dışı yapılanmasının başındaki isim olan Ursavaş ise örgütün ileri gelenlerinden ve direkt Fetullah Gülene bağlı.

Gizli tanık "Arif" de yargılama sürecindeki ifadelerinde Ursavaşın, FETÖnün yurt dışı yapılanmasında görev aldığını teyit etti.

Örgütte yurt dışına görevlendirilecek kişilerin seçilerek sözde yurt dışı komisyonuna sunulduğunu anlatan gizli tanık Arif, söz konusu komisyonda Mustafa Özcan ile Ursavaşın bulunduğunu, Ursavaşın tüm imamların sorumlu imamı olduğunu dile getirdi.

FETÖ elebaşına sunumu Ursavaşın yaptığını aktaran Arif, 2015teki sözde kıta imamları toplantısına katılanlardan birinin de Ursavaş olduğunu beyan etti.

FETÖ çatı davasının firari sanığı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖnün 15 Temmuz 2016daki darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasının firari sanıkları arasında elebaşı Gülen ile birlikte Ali Ursavaş da bulunuyor.

İddianamede Ursavaşın, "Anayasayı ihlale teşebbüs etmek" ve "hükümeti yıkmaya teşebbüs etmek" suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanı sıra çeşitli suçlardan 132 yıl bir aya kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Türkiyeden 2014te ayrıldığı tespit edilen ve hakkındaki soruşturma kapsamında 2015te evinde yapılan aramanın ardından firar eden Ursavaş, İçişleri Bakanlığının "aranan teröristler" listesinde kırmızı kategoride 10 milyon lira ödülle arananlar arasında yer alıyor.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: FETÖnün, hafızası, Ali, Ursavaş,
Yorumlar
Haber Yazılımı