Haber Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 01:00
 
Fetih coşkusunun kutlama programı belli oldu
GENEL Haberi
Fetih coşkusunun kutlama programı belli oldu

İSTANBUL (AA) - İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, fethin 567. yıl dönümü, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın katılacağı özel programlarla kutlanacak.

Ayasofyada Fetih Suresi okunmasından teknelerin Boğazda gerçekleştireceği Fetih Saygı Geçidine, Fetih Özel Konserinden Okçular Vakfının Fetih Kupasına kadar birçok etkinlikle fetih sevinci yaşatılacak.

İlk olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde Türkiye Yelken Federasyonu tarafından "29 Mayıs İstanbul Boğazı Fetih Saygı Geçişi Etkinliği" gerçekleştirilecek.

Saat 11.30daki etkinlikte Türk bayraklı tekneler, Huber Köşkünün önünden geçerken Cumhurbaşkanı Erdoğanı da selamlayacak.

İstanbul Valiliği tarafından saat 18.00de Topkapı Sarayı önünde Kuran-ı Kerim tilaveti, kılıç kalkan gösterisi ve mehteran konseri gerçekleştirilecek.

Fetih Özel Konseri ve Fetih Kupası

Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı Youtube kanallarında ve sosyal medya hesaplarından saat 19.00da yayınlanacak "İstanbulun Fethi Özel Konser Programında" ise Esat Kabaklı, Mustafa Yıldızdoğan ve İbrahim Sadri, fetih coşkusunu yaşatacak eserlerle sahne alacak.

Saat 19.00da Okçular Vakfının Fetih Kupası etkinliği icra edilecek. Kuran-ı Kerim tilaveti ve Fetih Duası ile başlayacak etkinlikte, Geleneksel Türk Okçuluğu Puta, Klasik Yay ve Makaralı Yay finalleri ödül töreninin yanı sıra Türkiye genelinde yapılan "İstanbulun Fethi" temalı şiir okuma yarışması birincisinin video gösterimi de yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğanın saat 20.53te video konferansla katılacağı etkinlikte mehteran takımı, ışık gösterisi ve havai fişek şöleni de olacak.

Ayasofyada Fetih Suresi

Fetih coşkusu saat 21.30da Kültür ve Turizm Bakanlığının düzenlediği Fetih Şöleni ile Ayasofyada devam edecek.

Program, Fatih Sultan Mehmetin İstanbulu fethederken gemileri karadan yürüttüğü rotaların üzerinden geçip Ayasofyaya gelen drone görüntüleri ile başlayacak.

Ayasofya içinde Fetih Suresi tilavetiyle devam edecek programda, Fetih Duası da yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğanın video konferans ile katılacağı programda, Ayasofyanın önüne kurulan bir platformda İstanbulun fethi temalı mapping gösterisi de yapılacak.

Fetih Şöleni, Tarihi Yarımadadaki havai fişek gösterisi ile sona erecek.

Ayrıca tüm program, Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı Youtube kanalları ile sosyal medya hesaplarından ve televizyon kanallarından canlı olarak izlenebilecek.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Fetih, coşkusunun, kutlama, programı, belli, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı