Haber Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 11:30
 
Fatih Trabzon Limanından ayrıldı
GENEL Haberi
Fatih Trabzon Limanından ayrıldı

TRABZON (AA) - Türkiyenin ilk yerli sondaj gemisi olan ve İstanbul Boğazından Karadenize geçebilmesi için direği kısaltılan "Fatih" gemisi, sökülen kulelerinin montajının ardından Trabzon Limanından ayrıldı.

Karadenizde sondaj faaliyetleri gerçekleştirmek üzere İstanbulun fethinin 567. yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbuldan uğurlanan Türkiyenin ilk yerli sondaj gemisi "Fatih"in, Albayraklar Grubuna ait Trabzon Limanında sürdürülen montaj çalışmaları sona erdi.

229 metre uzunluğunda, 36 metre genişliğinde ve 51 bin 283 groston ağırlığındaki Fatihin limandan ayrılışı nedeniyle sabah saatlerinde düzenlenen törende, Trabzon Büyükşehir Belediyesi mehteran takımı konser verdi.

Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, törende yaptığı konuşmada, sondaj gemisi Fatih ve personelini Trabzonda ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Ermiş, Türk milleti için yola çıkan geminin büyük başarılar elde edeceğine inandıklarını, bundan sonraki süreçte de liman olarak her zaman hizmete hazır olduklarını ifade etti.

Liman çalışanlarının Türk bayrakları eşliğinde uğurladığı Fatih, römorkörler yardımıyla limandan ayrıldı.

İstanbul Boğazından Karadenize geçebilmesi için direği kısaltılan, 51 bin 283 groston ağırlığındaki gemi, sökülen parçalarının montajı için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait "Kurtaran" isimli römorkörle İstanbuldan Trabzona getirilmişti.

6 Haziranda Trabzon Limanına demir atan "Fatih", Trabzon açıklarında bir süre daha bekleyecek. Gemi pervanelerinin denize indirilmesinin ardından tanklara su alımı yapılacağı, bu sürecin de yaklaşık 36 saat süreceği belirtildi.

Öte yandan geminin limandan ayrılışı AA tarafından havadan görüntülendi.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Fatih, Trabzon, Limanından, ayrıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı