Haber Detayı
01 Nisan 2021 - Perşembe 06:54
 
Fahrettin Koca'dan flaş açıklama: Sıramızı bekleyeceğiz!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı bir açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi
Fahrettin Koca'dan flaş açıklama: Sıramızı bekleyeceğiz!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası açıklama yaptı.

 

Açıklamasını " Yapmamız gereken kendimizi korumak ve aşı sırasını beklemek" başlığıyla yapan Koca şu ifadeleri kullandı:

 

"Bilim Kurulu’nun bugünkü toplantısında virüsün yeni varyantları, aşı konusundaki son gelişmeler ve Aşıyla Bağışıklama hedefiyle birlikte, bazı illerimizde artan risk düzeyini ele aldık. Aşıyla bağışıklama hedefini, virüsünse gücünü koruduğu gerçeğini hatırlatma gereği duyuyoruz."

 

Bakan Koca, bugünkü haftalık toplantıda, virüsün yeni varyantları, aşı ile ilgili son gelişmeler ve toplum bağışıklığı konusu ile birlikte, bazı illerde artan risk düzeyinin ele alındığını kaydetti.

 

 

Virüsün halen gücünü korumaya devam ettiğini vurgulayan Koca, "Her şeyden önce kesinlik arz eden şudur: Toplum, her ne kadar bunu yeterince gündeme almamış olsa da, virüs gücünü korumaya devam ediyor. Artan vaka sayısı bunun kanıtıdır. Bugünlerde öne çıkan bir sorun var. Salgına karşı başarı için ihtiyaç duyduğumuz sabrı, aşı sayesinde toplum bağışıklığı sağlanana kadar gösterip gösteremeyeceğimiz.

 

Bilimin attığı adımlarla aşı tedarikindeki önemli gelişmelerin hepimize tedbirli bir bekleyiş sorumluluğu yüklediğini düşünmeliyiz. Kısıtlamaların azaltıldığı 1 ayı geride bıraktık. Maalesef bu 1 ayda, İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere, nüfusumuzun yüzde 80'inin yaşadığı 58 il, kısa sürede, riskin çok yüksek olduğu iller arasına girdi.

 

Buna rağmen başarıya inancımızı korumalıyız. Bize ve bilim insanlarımıza şimdi eskisinden daha fazla görev düştüğü bilinmeli ve bu bilgiyle de her birey direncini artırmalıdır. Kısa bir süre içinde aşı ile yaygın bağışıklık hedefinde başarılı olacağız. Bu hedef topluma bir güç kaynağıdır" ifadelerini kullandı.

 

'İNGİLTERE VARYANTI ÜLKEMİZDEKİ VAKALARIN YÜZDE 75'İNİ OLUŞTURDU'

 

Bilim insanlarının, mutasyona uğrayan virüslerin yayılım hızını artırdığı ve pozitif testler üzerindeki araştırmalarda, mutasyon varyantlarına çok sık rastlandığı şeklinde bir mesajı olduğunu bildiren Koca, görülen mutasyonlu virüs vakalarına ilişkin şu istatistikleri paylaştı:

 

"Ülkemizde tespit edilen varyantlar dikkat çekicidir. İngiltere varyantı, 81 ilde 180 bin 448 örnekte tespit edilmiştir. Güney Afrika varyantı, 11 ilde 169 örnekte tespit edilmiştir. Brezilya varyantı, 2 ilde 4 örnekte tespit edilmiştir.

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Fahrettin, Koca'dan, flaş, açıklama:, Sıramızı, bekleyeceğiz!,
Yorumlar
Haber Yazılımı