Haber Detayı
05 Ocak 2021 - Salı 15:31
 
Dünya mirası Nemrut 5 yılda 530 bin ziyaretçi ağırladı
KÜLTÜR SANAT Haberi
Dünya mirası Nemrut 5 yılda 530 bin ziyaretçi ağırladı

ADIYAMAN (AA) - Doğu ve batı medeniyetlerinin kesişme noktasında bulunan, anıt mezarı, dev heykellerinin yanı sıra 2 bin 150 metre rakımıyla "Güneşin doğuşu ve batışının dünyada en güzel izlendiği yer." olarak bilinen Nemrut Dağı, son 5 yılda 530 bin yerli ve yabancı turisti ağırladı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan, Adıyamanın Kahta ilçesi sınırlarındaki Nemrut Dağı, Kommagene Krallığına ait 50 metre yüksekliğinde 150 metre çapında tümülüs ile pek çok dev esere ev sahipliği yapıyor.

Milli park alanı olarak korumaya alınan bölge, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlıyor.

Nemrut Dağına tırmanan ziyaretçiler, yaklaşık 40 dakika süren 800 metrelik yürüyüşün ardından güneşin eşsiz doğuşu ve batışını seyretme fırsatı buluyor. Yerli ve yabancı turistler, gün batımından önce vardıkları dağın zirvesinde gördükleri güzel manzarayı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekiyor.

Nemrut Dağını 2016da yaklaşık 50 bin, 2017de 100 bin, 2018de 130 bin, 2019da 200 bin, 2020de ise yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 50 bin kişi ziyaret etti.

"2021in ikinci 6 ayında ziyaretçi patlaması bekliyoruz"

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nemrutun hem Türkiye hem de Adıyamanın göz bebeği olduğunu belirtti.

Nemrutu her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiğini belirten Ekinci, "2019da son 30 yılın en yüksek ziyaretçi sayısına ulaştık. Aslında bu rakamın daha fazlası da mümkündü ancak konaklama ve yatak kapasitemizin yeterli olmaması nedeniyle turizmin en hareketli olduğu nisan, mayıs, haziran, eylül ve ekimde gelen taleplere cevap veremedik." dedi.

Ekinci, 2020de ise Kovid-19 tedbirleri kapsamında kısıtlı ziyaretçi kabul ettiklerini dile getirerek, "Bu yılın ilk 6 ayında çok büyük hedefimiz yok. Ancak pandemi nedeniyle evlerinde, dört duvar arasında kalan insanların, başarılı aşı uygulamalarının ardından geziye çıkacaklarını ümit ediyoruz ve 2021in ikinci 6 ayında ciddi bir ziyaretçi patlaması bekliyoruz." diye konuştu.

"Yerli ve yabancı turistleri Adıyamana bekliyoruz"

Nemrutun eşsiz güzellikleri bünyesinde barındırdığını vurgulayan Ekinci, şunları kaydetti:

"Nemrut Dağı, dünyada ender rastlanan özelliklere sahip. Kommagene medeniyeti zaten Anadoluya özgü. Nemrut Dağı, dünya arkeoloji literatüründe çığır aşmış bir yer ve mükemmel korunmuş. Dünyada güneşin en güzel doğup battığı yerdir ve dünyada gizemi çözülememiş tek kral mezarı olma özelliğiyle insanların ilgisini çekiyor. Kommagene Krallığının şaheseri Nemrutu görmek için yerli ve yabancı turistleri Adıyamana bekliyoruz."

Muhabir: Orhan Pehlül
Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Dünya, mirası, Nemrut, 5, yılda, 530, bin, ziyaretçi, ağırladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı