Haber Detayı
28 Haziran 2020 - Pazar 13:30
 
Dünya mirası Bergamanın tarihini değiştiren yeni buluntular ortaya çıktı
KÜLTÜR SANAT Haberi
Dünya mirası Bergamanın tarihini değiştiren yeni buluntular ortaya çıktı

İZMİR(AA) - UNESCO Dünya Mirası Listesinde Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı olarak yer alan Bergamada yürütülen kazılar, yeni tarihi buluntuları gün ışığına çıkarıyor.

Pergamon olarak adlandırılan antik kentte kralların, komutanların yaşadığı "Yukarı Şehir" ile halk için daha yalın bir anlayışla gelişen mimari düzene sahip "Aşağı Şehir" tarihi de yeni buluntulara göre şekilleniyor.

Aşağı Şehirde son kazılarda, M.Ö. 6-7. yüzyıla tarihlenen ve "aryballos" olarak adlandırılan parfüm yağı şişesi ile "fibula" olarak bilinen aynı döneme ait elbise iğnesi bulundu.

Roma dönemine ait buluntularla öne çıkan Aşağı Şehirde bu eserlerin bulunması bölgede bilinenden çok daha önce medeniyetlerin kurulduğunu ortaya koydu.

"Aşağı Şehir" tarihinin de kral sarayları, arsenaller ve büyük tapınakların görkemli ev sahibi Yukarı Şehir gibi Arkaik Döneme uzandığı anlaşıldı.

Yurt dışına duyurulacak

Bergama Müzesi Müdürü Nilgün Ustura, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede kazı, sondaj ve kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Aşağı Şehir olarak tanımlanan imara açılmış arkeolojik SİT alanında başvurular doğrultusunda kazılara devam ettiklerini aktaran Ustura, "Yoğun bir sezon geçiriyoruz. Buradaki çalışmalarımız aylık değil, yıl boyu devam ediyor. Bu süreçte ele geçen buluntular Pergamon Antik Kenti açısından önemli katkılar ortaya koyuyor." dedi.

Uzun yıllardır süren kazıların Aşağı Şehirdeki nekropol sınırlarının ortaya konması açısından önem taşıdığını ifade eden Ustura, bölgede Helenistik ve Roma tabakalarının haricinde daha erken bir yerleşimin izlerine rastlandığını kaydetti.

Ustura, kazı çalışmalarıyla birlikte kentin yayılım alanını belirlemeye çalıştıklarını da ifade ederek, şöyle konuştu:

"Helenistik ve Roma dönemlerinden erken buluntulara rastlamak mümkün oldu. Aşağı Şehirde Arkaik buluntulara rastladık. Bu da kent tarihi açısından bizim için çok önemli veridir. Arkaik malzemeler Aşağı Şehirde ele geçirildi. Kazı alanı buluntularla farklı yerlerde genişleyebilir. Bir kent tarihinin kültür katmanlarının dönem karşılığı bizim için çok önemli. Arkaik Dönem buluntularına Yukarı Şehirde sınırlı da olsa rastlamıştık. Aşağı Şehirde dönemin ilk örneklerini bulmak çok önemli. Eserlerimiz muhafaza altına alınıyor. "

Ustura, uzman ekiple birlikte Ertuğrul Mahallesinde yapılan kazılarla ilgili uluslararası yayın çalışmalarına ağırlık vereceklerini aktardı.

Eserler müzede sergileniyor

Bölgede bulunan eserler kayda alındıktan sonra Bergama Müzesinde sergileniyor.

Müzenin arkeolojik eser salonunda, teşhir edilen eserlerin büyük çoğunluğunu Akropol, Asklepion, Kızıl Avlu (Bazilika), Musalla Mezarlığı alanında yapılan kazılardan bulunan eserler oluşturuyor.

Bergama’nın yakın çevresindeki Pitane, Myrina, Gryneion antik kentleri ve son yıllarda Kestel ve Yortanlı Barajı göl alanında yapılan kazılar ile Müze Müdürlüğünün şehir içinde Ertuğrul, Turabey ve İnkılap mahallelerinde yapılan sondaj ve kurtarma kazılarında ortaya çıkarılan eserler de sergileniyor.

Müzede sergilenen eserler arasında Tunç Çağına ait Yortanlı kapları, gaga ağızlı kaplar, Antik Pergamona özgü yerel üretimler, sikkeler, kandiller, heykeller, lahit örnekleri bulunuyor.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Dünya, mirası, Bergamanın, tarihini, değiştiren, yeni, buluntular, ortaya, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı