Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 12:00
 
Diyanet'ten bağış fetvası
GENEL Haberi
Diyanet'ten bağış fetvası

Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi sitesinde yaptığı yazılı açıklamada “Zekatların bu günlerde ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyaları vasıtasıyla toplanıp hak sahiplerine ulaştırılması caizdir" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı yardım kampanyasına yapılan bağışları zekat olarak sayılacağını açıkladı. Diyaneti, yaptığı açıklamada “Zekatların bu günlerde ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyaları vasıtasıyla toplanıp hak sahiplerine ulaştırılması caizdir" ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan yazılı açıklama şöyle:

“Bütün dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza destek olmak üzere ilan edilen dayanışma kampanyalarına zekât ile katkıda bulunabilme hususunda çok sayıda soru yöneltilmesi üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Zekât, İslam dininin en önemli sosyal dayanışma ve yardımlaşma kurumlarından biridir. Bu kurum, özellikle zor zamanlarda daha bir önem kazanmaktadır. İçinden geçtiğimiz küresel salgından dolayı evde kalma zarureti sebebiyle pek çok kişi işini sürdürme imkânı bulamamakta ve zekât alabilecek konuma gelebilmektedir.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Diyanet'ten, bağış, fetvası,
Yorumlar
Haber Yazılımı