Haber Detayı
23 Temmuz 2020 - Perşembe 16:30
 
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 3 imam ve 5 müezzin arkadaşımızı inşallah Ayasofya Camisine atıyoruz
GENEL Haberi
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 3 imam ve 5 müezzin arkadaşımızı inşallah Ayasofya Camisine atıyoruz

İSTANBUL (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya Camisinde görevlendirilen imam ve müezzinleri açıkladı.

Erbaş, İstanbul Müftülüğünde düzenlediği basın toplantısında, Ayasofya Camisinde yarın ilk cuma namazını kılarak ibadete başlanacağını hatırlatarak, camilerin ezan okunması ve namaz kılınmasının yanı sıra Mescid-i Nebinin bir şubesi olarak suffe görevini, tedrisat görevini yerine getirdiğini söyledi.

Ataması yapılan hocaların her açıdan milleti doyuracak, doğru dini bilgiyi ve güzel kıraati, güzel tilaveti millete ulaştıracak kişiler olduğunu belirten Erbaş, şöyle devam etti:

"3 imam ve 5 müezzin arkadaşımızı inşallah Ayasofya Camisine atıyoruz. Camimizi onlara emanet ediyoruz inşallah. Belki tarihte ilk defa olacak ve bu ilk Ayasofya Camisine nasip olmuş olacak bir atama yapacağız ki esasında kadim tarihimize de uygun bir atama olacak. Vaktiyle Ayasofya Camisinin imamlığını o günün üniversitesi sayılacak Ayasofya Medresesinin büyük hocaları yapıyordu. Biz, bu tarihi geçmişimize de uyarak, bugün Ayasofya Camisine bir profesör hocamızı imam olarak görevlendiriyoruz. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, kurra hafız ve ilmiyle hakikaten talebelerine ve ilminden istifade eden pek çok insanımıza doyurucu bilgiler veren Prof. Dr. Mehmet Boynukalın. İstanbul Yeni Cami İmam Hatibi, 2015 yılı Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışmasında dünya birincisi olan kurra hafız Ferruh Muştuer. Fatih Camisi İmam Hatibi ve 2009 yılında Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışmasında dünya birincisi olan kurra hafız Bünyamin Topçuoğlu. Üç imam hatibimiz, inşallah Ayasofya Camisinde milletimize hizmet edecek."

Prof. Dr. Ali Erbaş, "Sultanahmet Camisi Müezzini Mehmet Hadi Duran, Sultanahmet Camisi Müezzini İbrahim Çoban, Kadıköy Selamiçeşme Camisi Müezzini, TRTnin Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışmasında Türkiye ikincisi olan Şükrü Asıleren, Emirgan Camisi İmam Hatibi, hafız ve 2014te Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışmasında dünya birincisi olan Alpcan Çelik ve Beyazıt Camisi Müezzini, 2015te Ezanı Güzel Okuma Yarışmasında Türkiye birincisi olan Rıdvan Akbaş, Ayasofya Camisinde ezanlarıyla ve tilavetleriyle milletimize hizmet edecek. İmamlarımızla ve müezzinlerimizle inşallah Ayasofya Camisinde milletimize, Müslümanlara hizmet götürmeye çalışacağız. Rabbim bütün hocalarımızın seslerine daha da güzellik versin; ilimlerini, hizmet aşklarını artırsın ve uzun yıllar Ayasofyada görev yapmalarını kendilerine nasip eylesin." diye konuştu.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Diyanet, İşleri, Başkanı, Erbaş:, 3, imam, ve, 5, müezzin, arkadaşımızı, inşallah, Ayasofya, Camisine, atıyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı