Haber Detayı
27 Mart 2020 - Cuma 21:19
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan birazdan açıklayacak: Sokağa çıkma yasağı geliyor mu?
Sağlık Bakanı Koca Bilim Kurulu Toplantısının ardından yaptığı açıklamada sokağa çıkma yasağının kurulca uygun görüldüğünü kararın Cumhurbaşkanı tarafından verileceğini açıklamıştı.
GÜNDEM Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan birazdan açıklayacak: Sokağa çıkma yasağı geliyor mu?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Sağlık Bilim Kurulu'nun toplantısının ardından yaptığı açıklamada "sokağa çıkma yasağı kararının Cumhurbaşkanında" olduğunu ifade etmişti. Bakan Koca'nın açıklamasının ardından flaş bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan'ın bu gece bir açıklama yapacağı ve koronovirüse karşı alınacak tedbirleri açıklayacağı ifade edildi.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU SİNYALİNİ VERDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ülke genelinde sokağa çıkma yasağının uygulanması noktasında yaptığı açıklamanın ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da gelişmeler ve son durum hakkında yaptığı açıklamada sokağa çıkma yasağının her an uygulanabileceği noktasında sinyali verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklaması şöyle:

"Meselenin başından itibaren hepimiz dünyayı izliyoruz. Bizin en çok etkileyen alan İran'a ulaştı. İran'la ilgili hemen tedbir aldık tüm sınır kapılarımızda. Sağlık Bakanlığı hemen orada sahra hastaneler kurdu. Ardından o alanı kesmeye çalıştık. Ardından Avrupa ve Amerika'ya geçti. Avrupa'ya geçer geçmez hemen irtibatımızı kesmek oldu. 30 Ocak'ta tüm sınır kurumlarını uyaran tebliğimiz yayınlandı. Sınır kapılarından başlayan, umuma açık yerler olmak üzere tüm tedbirleri almaya çalıştık. İtalya nerede yanlış yaptı, Amerika nasıl yapıyor, Avrupa neyi yaptı neyi yapmadı bunlara bakıyoruz. Dört temel ana meselemiz var. Kamu düzenini ayakta tutmak zorundayız. Sağlık sistemimizi ayakta tutmalıyız. Sağlık, gıda ve hijyen sisteminin sıkıntıya uğramamasıdır. Maskeden tutun solunum cihazına hijmen malzemelerine kadar. Sağlık malzemesi üreten şirketlere ciddi çağrılarda bulunduk. bugün 110 şirketle sağlık bakanlığımız anlaşma imzaladı. Dördüncüsü sosyal izolasyon. Şu ana kadar kapattığımız işletme sayısı 211 bin 670. Buraya 1448 adli ve idari işlem yaptık. Kamuda yarı yarıya çalışmaya geçildi. Her türlü tedbir alınabilir. Bölgesel karantina uygulanabilir, üst tedbirler alınabilir. Ama bunları gerçekleştirdikten sonra ortadaki durum nedir? Şu anda bizim tespitlerimize göre yüzde 80 hayat durmuş durumda. günde 10 milyon 89 bin 208 kişi toplu taşıma ile yolculuk yaparken şu anda yüzde 10'a düşmüş durumda neredeyse. Şehir içi trafik yoğunluğuna bakıyoruz. Ayrıca şehirlerarası trafik yoğunluğuna bakıyoruz. Şehirler arası otobüs yolcularında düşüş yüzde 90. Aynı zamanda şehirlerin ana caddelerindeki yoğunluğu izliyoruz. Camilerden, bütün telefon operatörleri kendi telefon açış kodlarını ona döndürdüler, polis arabalarından yayın yaparak vatandaşımızı eve davet ediyoruz."

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan, birazdan, açıklayacak:, Sokağa, çıkma, yasağı, geliyor, mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı