Haber Detayı
17 Mayıs 2020 - Pazar 12:14
 
Çin’in İsrail Büyükelçisi ölü bulundu
Çin'in İsrail Büyükelçisi Du Wei (57), Herzliya'daki rezidansında ölü bulundu.
DÜNYA Haberi
Çin’in İsrail Büyükelçisi ölü bulundu

Çin'in İsrail Büyükelçisi Du Wei (58), Tel Aviv'in kuzeyinde bulunan Herzliya kentindeki rezidansında ölü bulundu. İsrail Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçi Du Wei'nin ölümünü doğrularken, olaya ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi. Polis, Büyükelçi'nin ölümüyle ilgili soruşturma başlattı.

 

İsrail basını, polisin yaptığı ön incelemede Wei'nin vücudunda herhangi bir darp izine rastlanmadığını, ilk bulguların büyükelçinin kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği yönünde olduğunu yazdı.

 

Du Wei, şubat ayında büyükelçi olarak İsrail'e atanmıştı.

 

SON MAKALESİ KOVİD-19'LA İLGİLİYDİ

 

Du Wei'nin, ölümünden birkaç gün önce İsrail gazetesinde Pekin yönetiminin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında attığı adımları anlatan makalesi yayımlanmıştı.

 

Büyükelçi Du Wei, 12 Mayıs'ta Jerusalem Post gazetesinde çıkan makalesinde, Çin'in Kovid-19 ile mücadelede gerekli adımları attığı ve Pekin yönetiminin salgına ilişkin bilgileri "şeffaf" şekilde paylaştığını savundu.

 

"ÇİN, GERÇEĞİ SÖYLEMEKTEN KORKMAZ"

 

Çin'in Kovid-19'a karşı ilk savunma cephesi oluşturarak salgının seyrini değiştirdiğini öne süren Büyükelçi, "Çin'in kararlı adımları, şeffaf iş birliği ve Çin halkının büyük fedakarlığı olmasa salgın çok daha feci olabilirdi" ifadesini kullandı.

 

Makalesinde Yahudi geleneğinde Tevrat'ın yorumu olarak bilinen Talmud'dan da alıntı yapan Du Wei, Pekin yönetiminin Kovid-19'a dair bazı bilgileri gizlediği yönündeki eleştirilere değinerek, "Çin sorumlu bir paydaştır ve gerçeği söylemekten korkmaz. Boş hastane yatakları, kapanan karantina bölgeleri, fabrikalardan çıkan buharlar Çin'in verilerini destekliyor" değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Çin’in, İsrail, Büyükelçisi, ölü, bulundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı