Haber Detayı
31 Mart 2021 - Çarşamba 10:16
 
CHP'li İmamoğlu'ndan flaş Cumhurbaşkanlığı adaylığı mesajı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 'Cumhurbaşkanı olmayı düşünüyor musunuz?' sorusunu yanıt verdi. HDP'ye haksızlık yapıldığını savunan İmamoğlu, kapatma davasına karşı çıktı.
POLİTİKA Haberi
CHP'li İmamoğlu'ndan flaş Cumhurbaşkanlığı adaylığı mesajı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Ekrem İmamoğlu, KRT TV'de katıldığı programda açıklamalarda bulundu. 

Uğur Dündar'ın "Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız? Tek rakibiniz Erdoğan gözükmüyor, Mansur Yavaş da var yarışta. Bu konuyu Kılıçdaroğlu ile konuştunuz mu” sorusuna Ekrem İmamoğlu şu yanıtı verdi:

 

'BEN KENDİ SORUMLULUĞUMU YAPACAĞIM'

 

Sanıyorum 1 yada 2 Nisanda bana BBC tarafından sorulmuştu. Allah bilir demek siyaset sürecinde, ilerisi ile ilgili bir tasarımda bulunmak, böylesi kutsal görevlerde tarifte bulunmak kadar tarihi bir hata olamaz.
Ben şunu istiyorum, buraya adayım diye bir anlayış olamaz. 
Ben şu anda İBB Başkanıyım. Binlerce yıllık tarihe sahip, olağanüstü bir kent. Bu kente hizmet etmenin maneviyatını doya doya yaşamak istiyorum. Keyifli bir alan.
Siyasette kendine rol biçmek kadar büyük hata yok.
Ben şunu da söyledim; hiçbir göreve talip olmadım, bir göreve talip olunmaz. Ben Beylikdüzü, İstanbul, Türkiye derken şunu da söyledim, ideallerim için mücadele ediyorum. Benim idealim bu toplumun, bu ülkenin çağdaş değerleri ve Mustafa Kemal'in ışığı ile donanması. Dijital çağın bütün unsurlarını yerine getiren yaratıcı gençlerin olduğu bir şehir... Bu benim idealim. Makam, mevki idealim yok. 
İnanıyorum ki, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı da, Adana Belediye Başkanı da, Mersin de, Ankara Belediye Başkanımız da bunun neferi. Bu neferlik üzerinden bir konumlandırma yapılması benim CHP'li ahlakıma sığmaz.
Burada yaptığımız tüm konuşmalar, başından sonuna kadar hepsi İstanbul konusudur. Ama İstanbul konusu eşittir Türkiye konusudur. 
Bizim mücadelemiz kesinlikle bu ülkenin gelecekte çok güzel bir ülke olması. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının kuvvetli bir hikayesinin yazılmasını istiyorum.
Tarihsel bir sorumluluğumuz var. Eğirisiyle doğrusuyla bir yüzyılı kapatıyoruz. İkinci yüzyılın hikayesini yazmaya aday 83 milyon insanız. Ben kendi sorumluluğumu yapacağım. İkinci yüzyıl mücadelesinin, aydınlanma sürecinin en kuvvetli, en çalışkan neferi olmak istiyorum."

 

HDP SAVUNMASI: 6-7 MİLYON OY ALDILAR

 

Ekrem İmamoğlu, 8 Mart'ta Akşener ve Buldan ile ilgili yaptığı tartışma yaratan paylaşımı savundu. HDP'ye yönelik kapatma davasına da karşı çıkan İmamoğlu, şunları söyledi:

"Ben bu ülkede 6-7  milyon oy verilmiş partiye terörist gözüyle bakılmasının karşısındayım. HDP'nin de özeleştiri yapması gereken hususlar var. Ama biz konuşarak anlaşacağız, sevgiyi masadan kaydırmayacağız. Benim 83 milyon vatandaşım. O vatandaşlarımızı ayırmaksızın.... bugünün koşullarında HDP'ye yapılan haksızlık. Parti kapatılınca oylar uçmuyor, bunu en fazla bilen şu anki iktidar. Doğru mu yapıldı partiler kapatılarak. Türkiye'nin demokratikleşme mücadelesinde yanlıştı. Bugün yapılan yanlışa göz yumup başımızı öne mi eğeceğiz. Birkaç af söyleme hakkımız ar. Ben İstanbul büyükşehir belediye başkanıyım. HDP bu ülkenin siyasi partisidir. 

 

SAYMAZ: İMAMOĞLU TÜRKİYE'Yİ YÖNETMEYE HAZIRLANIYOR

 

Programa katılan gazeteci İsmail Saymaz ise Ekrem İmamoğlu'nun açıklamalarını şu sözlerle değerlendirdi:

"Dinlediğimde, yüzyüze konuştuğumda aynı fikre kapılmıştım. Ekrem İmamoğlu için her geçen saat Türkiye'yi yönetmeye hazırlıktır. Sadece İstanbul'dan söz etmedi. Her vilayetten ve insandan söz etti. Kendisi o yolda ilerliyor. 'Ömrümün sonuna kadar İstanbul Belediye Başkanı olacağım' demek boş bir laf. Ben Türkiye'nin geleceğinde İmamoğlu'nun olması gerektiğini savunuyorum. Parti kapatma konusunda, attığı tweet'in arkasında durmasını önemli buluyorum."

 

"ERDOĞAN BENİ ÇOK SEVİYOR"

 

Programın sunucusu Gürkan Hacır, İmamoğlu'na "Erdoğan, Mansur Yavaş'a randevu veriyor ama size vermiyor. Acaba Cumhurbaşkanı ile aranızda bir inatlaşma mı var?" sorusun üzerine İmamoğlu "Beni çok sevdiğini düşünüyorum" dedi. Konukların şaşırması üzerine açıklama yapan İmamoğlu "Beni uzaktan sevdiğini düşünüyorum. İstanbul'da yaşayan bir insan, ben de İstanbul'u yönetiyorum. İstanbul aşkı olan bir cumhurbaşkanından bahsediyorsunuz. Kendi partisi ülkeyi yönetiyor ama çok başarılı bir iş yapan Cumhuriyet Halk Partili de bir Ekrem İmamoğlu var. Sevgi ve saygı var ama iki arada bir derede kalmış bir durum da var." dedi.

Erdoğan'a "Kızınızı oğlunuzu bilmem ama torununuzun oyunu alacağım dedim." dediğini söyleyen İmamoğlu "Ben cumhurbaşkanımızla İstanbul dışında ne konuşacağım ki?" dedi. 

 

KADİR TOPBAŞ'IN CENAZESİNDE KONUŞTUK

 

İstanbul Büyükşehir eski Başkanı Kadir Topbaş'ın cenazesinde konuştuklarını aktaran İmamoğlu, "Orada her şeyi söyledim, tüm duygularımı söyledim. Neden benim otobüs borçlanmamı imzalamadınız dedim. Sizinkiler 8-9 sene otobüs almamış filo eskimiş, 2 milyon kilometreyi geçmiş otobüslerimiz var dedim. Neden imzalamazsınız 5-6 aydır bekliyor diye aktardım." dedi.

Erdoğan'ın cevabının sorulması üzerine "İmzalarız dedi" diyen İmamoğlu, kimseye sınır koymadığını ve bir kapıdan çıksa diğerinden gireceğini ifade etti. "Kendim için değil bu halk için gidiyorum" diyen İmamoğlu, Erdoğan'dan 4-5 defa randevu istemesine rağmen alamadığını ifade etti.

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: CHP'li, İmamoğlu'ndan, flaş, Cumhurbaşkanlığı, adaylığı, mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı