Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 07:00
 
Cemal Kaşıkçı'nın ailesi katilleri affettiklerini duyurdu
GENEL Haberi
Cemal Kaşıkçı'nın ailesi katilleri affettiklerini duyurdu

BEYRUT (AA) - Suudi Arabistanın İstanbul Başkonsolosluğunda katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçının ailesi, cinayeti işleyenleri affettiklerini duyurdu.

Başkonsolosluk binasında vahşice öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçının oğlu Salah Kaşıkçı, Suudi Arabistanda birlikte yaşadığı ailesi adına sosyal paylaşım sitesi Twitterdaki hesabından bir açıklama yayımladı.

Babaları Cemal Kaşıkçının katillerini bağışladıklarını belirten Salah, Allahın rızasını kazanmak üzere bu kararı aldıklarını savundu.

Salah, açıklamasında, "Bir kötülüğün karşılığı ona denk bir davranıştır ama kim bağışlar, düzeltme yolunu tutarsa onun mükâfatını Allah verir. Hiç şüphe yok ki O haksızlık edenleri sevmez." mealindeki Şura süresinden bir ayete yer verdi.

Daha önceden yaptığı açıklamalarda babasının ölümünün siyasallaşmasını istemediğini vurgulayan Salah Kaşıkçı, Kral Selman bin Abdulazizin kendisine başsağlığı dilerken, çekilen endişeli görüntüsüyle medyada tanınmıştı.

Kaşıkçı cinayeti

Evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018de Suudi Arabistanın İstanbul Başkonsolosluğuna giden Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçıdan bir daha haber alınamamıştı.

Cinayetin üzerinden geçen sürede Kaşıkçının ne zaman, nerede ve nasıl öldürüldüğüyle ilgili bilgiler ortaya çıktı ancak cesedinin nerede olduğu konusu bir türlü netlik kazanamadı.

Amerikan Washington Post gazetesi, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA), Kaşıkçı cinayetinin emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selmanın verdiği sonucuna ulaştığını yazmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca gazeteci Cemal Kaşıkçının öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 20 sanık hakkında düzenlenen iddianame sonucu kamu davası sürüyor.

BM raporu: Uluslararası hukuka göre cinayetten Suudi Arabistan sorumludur

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) tarafından açıklanan 101 sayfalık raporda, Suudi Arabistan, Kaşıkçıyı kasten ve taammüden öldürmekten sorumlu tutulmuştu.

Ülkenin Veliaht Prensi Muhammed bin Selmanın da aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir kanıtlar olduğuna işaret edilen raporda, "Suudi Arabistan, diplomatik ayrıcalıkların istismarı ve kendi toprakları dışında güç kullanımı yasağını ihlal etmekten ötürü Türk hükümetinden özür dilemeli." ifadeleri kullanılmıştı.

Cinayete ilişkin yaptırımların Bin Selman ve onun yurt dışındaki kişisel mal varlıklarını da kapsaması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedilmişti:

"Kaşıkçının öldürülmesi, Suudi Arabistanın sorumlu olduğu bir yargısız infaz teşkil etmektedir. Kaşıkçıyı kaçırma teşebbüsü de uluslararası insan hakları hukuku uyarınca bir ihlaldir. Kaşıkçı, uluslararası hukuka göre Suudi Arabistan’ın sorumlu olduğu, kasten ve taammüden (tasarlayarak) gerçekleşen bir yargısız infazın kurbanı oldu."

Muhabir: Mahmut Geldi

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Cemal, Kaşıkçı'nın, ailesi, katilleri, affettiklerini, duyurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı