Haber Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 00:00
 
BM, Trablusun güneyindeki sivil bölgelere tuzaklanan patlayıcılardan kaygılı
GENEL Haberi
BM, Trablusun güneyindeki sivil bölgelere tuzaklanan patlayıcılardan kaygılı

ANKARA (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), BM Mayın Hareket Merkezi (UNMAS) ve Libya Mayın Hareket Merkezi (LibMAC), başkent Trablusun güneyindeki Ayn Zara ve Selahaddin bölgelerindeki sivillerin el yapımı patlayıcılarla (EYP) yaralandığı ve öldüğüne ilişkin haberlerden kaygı duyulduğunu açıkladı.

BMnin ilgili kurumlarından yapılan ortak açıklamada, sivil bölgelerde tuzaklanan EYP, savaş mayınları, bırakılan patlayıcı ve mühimmatların, "ilgi çekici olduğu, çoğu zaman fark edilemediği ve yüksek merak duygusuna sahip çocukları istenmeyen hedef haline getirdiği" belirtildi.

Açıklamada, çatışmadaki tüm tarafları uluslararası insani hukuka, insan haklarına, çocukların haklarına ilişkin anlaşmalara saygı duyması çağrısı yapan UNICEF Libya Özel Temsilcisi Abdurrahman Gandur, "Libyadaki devam eden çatışmalardan en fazla etkilenen gruplar arasında çocuklar yer alıyor. Çocuklara karşı işlenen feci suçlardan hesap sorulabilirlik konusunda büyük eksiklik var." ifadelerini kullandı.

Açıklamada ayrıca, UNICEF ve yerel partnerlerinin, 2020 yılında 18 bin 500 çocuğa ve ebeveyne patlayıcı mühimmat risk eğitimi verdiği paylaşıldı.

Hafter milislerinden yerleşim bölgelerine patlayıcı tuzağı

Ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin darbeci lideri Halife Haftere bağlı milisleri 18 Mayısta stratejik Vatiyye Üssünden çıkaran Libya hükümeti, batı bölgelerindeki farklı beldeleri de milislerden arındırmaya devam ediyor.

Hafter milislerinin başkente saldırılarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Terhune kentini kuşatan ordu birlikleri, bazı silahlı grupları bu hamlesiyle başkentin güneyindeki cephelerden Terhune kentini savunmaya çekilmeye zorlamıştı.

Halife Hafter saflarındaki Rus güvenlik şirketi Wagnere mensup paralı askerler de başkentin güneyindeki cephelerden çekilmişti.

Hafter milislerinin başkentin güneyindeki geri çekildiği cephelerde yerleşim bölgelerine çok sayıda patlayıcı tuzakladığı ortaya çıkmıştı. Selahaddin bölgesinde evlerine dönen iki sivilin tuzaklanan EYPlerin patlaması sonucu hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: BM,, Trablusun, güneyindeki, sivil, bölgelere, tuzaklanan, patlayıcılardan, kaygılı,
Yorumlar
Haber Yazılımı