Haber Detayı
28 Ocak 2021 - Perşembe 13:30
 
Biden görevdeki ilk haftasında 43 resmi karara imza attı
GENEL Haberi
Biden görevdeki ilk haftasında 43 resmi karara imza attı

WASHINGTON (AA) - ABDde 20 Ocak Çarşamba günü yemin ederek başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, görevindeki ilk haftasında imzaladığı 43 resmi kararla "ülkenin yakın tarihinde görevindeki ilk günlerinde en çok karar imzalayan Başkan" olarak tarihe geçti.

Biden, ülkenin en tartışmalı başkanlarından Donald Trumpın ardından 3 Kasım 2020de yapılan seçimleri kazandı ve 20 Ocak Çarşamba günü düzenlenen yemin töreniyle ülkenin 46. başkanı olarak görevine başladı.

Seçim vaatlerinde "Trumpın dağıttıklarını toplayacağız" mesajını veren Biden, görevindeki ilk haftasında Trumpın politikalarını tersine çevirmek ve yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele de dahil toplam 43 karara imza atarak, "ülkede son dönemde görevdeki ilk haftasında en çok kararname imzalayan Başkan" oldu.

Bidenın bu durumu, bazı kesimler tarafından "Başkan, göreve hızlı başladı" olarak yorumlansa da Cumhuriyetçiler, Bidenın bu tavrını eleştiriyor ve ülkenin "iki partililik" ilkesine aykırı olduğunu savunuyor.

İlk gününde 17 kararname

Göreve başlama törenlerinin bitmesinin ardından Beyaz Sarayda Oval Ofise giren Biden, Trump döneminde sıkça tartışılan politikaları geri çevirmeye yönelik ilk kararnamelerini imzaladı.

ABD Başkanı Biden, ilk olarak federal bina ve yerleşkelerde Kovid-19 nedeniyle maske takılmasını zorunlu kılan bir karara imza attı.

İklim değişikliğiyle mücadeleyi öncelikleri arasına alan Biden, küresel ısınmayı inkar eden Trumpın çekildiği Paris İklim Anlaşmasına yeniden dahil olmaya yönelik başkanlık kararnamesini imzaladı.

Biden, Trumpın Kovid-19 salgınından sonra ayrıldığı Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) geri dönülmesine yönelik de bir kararnameyi imzaladı.

Trumpın ilk icraatlarından birini iptal etti

Başkan Biden, Donald Trumpın göreve başladıktan yaklaşık 1 hafta sonra imzaladığı kararnameyle başlattığı bazı Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağını da kaldırdı.

Biden, Trump döneminin en tartışmalı kararlarından biri olan Meksika sınırına örülen duvara sağlanan fonların kesilmesine yönelik de bir kararname imzaladı.

Petrol boru hattı projesinin iptaline yönelik kararname

ABD Başkanı Biden, Obamanın 7 yıl değerlendirdikten sonra çevresel nedenlerle Kasım 2015te reddettiği ancak Donald Trumpın onayladığı Keystone XL Petrol Boru Hattı Projesinin iptaline yönelik kararnameye de imza attı.

Kanada petrolünü, ABDnin Meksika Körfezindeki rafinerilerine taşıyacak 2 bin 735 kilometrelik petrol boru hattı projesinin günde yaklaşık 800 bin varil petrol aktarımı yapacağı öngörülüyordu.

Biden, Beyaz Saraydaki ilk gününde toplamda 17 ayrı kararnameye imza atmış oldu.

Bidenın ikinci gün kararname gündeminde "Kovid-19" vardı

Kovid-19 salgınının pençesinde bir ülke devralan Biden, ikinci gün salgınla mücadeleye yönelik 8 kararname ve 1 genelge imzaladı.

Bidenın 2. gününde Kovid-19la ilgili imzaladığı kararname başlıkları arasında yurt içi ve uluslararası seyahatlerde maske zorunluluğu, tedaviye erişimin kolaylaştırılması, okulların açılması için gerekli şartların sağlanması gibi maddeler dikkati çekti.

Ayrıca Joe Biden, Kovid-19la mücadelede Ulusal Muhafızların kullanılmasına yönelik de bir genelge imzaladı.

Biden, görevindeki 3. gününde "düşük gelirlilere" odaklandı

Biden, Kovid-19dan en fazla etkilenen düşük gelir grubundaki kişiler ile federal çalışanlara yönelik 7 kararnameye imza attı.

İmzalanan kararnameler arasında düşük gelir grubundaki ailelerin daha hızlı Kovid-19 ekonomik destek yardımlarını almalarına, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına gıda yardımlarının artırılmasına ve federal çalışanların minimum saatlik ücretinin 15 dolara yükseltilmesine yönelik kararnameler dikkat çekti.

Biden, görevindeki 6. güne Trump yönetimi politikalarını hedef alarak başladı

Görevindeki ilk hafta sonunu sessiz geçiren Biden, 25 Ocak Pazartesi (6. gün) günü, Trump yönetiminden kendisine miras kalan politikalara yönelik adımlar attı.

Biden, eski Başkan Donald Trumpın, transseksüellerin orduya alımını yasaklayan başkanlık kararnamesini geçersiz kılan yeni bir kararname imzaladı.

Daha sonra Biden, Schengen bölgesi, İngiltere, İrlanda, Brezilya ve Güney Afrikadan bu ülkeye seyahat eden ve ABD vatandaşı olmayan kişilere yönelik seyahat yasağı getiren bir bildiriye imza attı.

Trump, söz konusu ülkelere 13 Mart 2020de getirdiği yasağın 26 Ocakta kaldırılması için görevden ayrılmadan önce bir kararnameye imza atmıştı. Biden, bu adımıyla Trumpın kararnamesini de geçersiz kılmış oldu.

Biden, görevindeki 6. gününde federal kurumların satın alımlarında Amerikan mallarına öncelik verilmesi için de başka bir kararname imzaladı.

Bidenın 7. gün gündemi "ırk eşitliği" oldu

Biden, görevindeki 7. gününde, ülkede 25 Mayıs 2020de siyahi George Floydun polis şiddetiyle öldürülmesinin ardından bir kez daha gündeme gelen "ırk eşitliği" konusuna temas ederek, bu konuda 4 ayrı kararname imzaladı.

Kararnamelerden birinde, Konut ve Şehirsel Kalkınma Bakanlığına federal konut sistemindeki ayrımcı politikaları kaldırma emri verirken, Adalet Bakanlığına da özel hapishanelerle yapılan sözleşmeleri yenilememe talimatı veriliyor.

Amerikan yerlisi toplumlarla da ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bir kararname imzalayan Biden, Asya kökenli Amerikalılara yönelik yabancı düşmanlığıyla mücadele için de kararname imzaladı.

Bidenın görevindeki 8. gününde gündem "iklim değişikliği"

Biden, görevindeki 8. gününde, 27 Ocak Çarşamba gününün kararname gündemi olarak iklim değişikliğini belirledi. Biden, bu konuda 2 kararname ve 1 bildirge imzaladı.

İklim değişikliğiyle ilgili Biden, bu sorunla hem yurt içinde hem de dışında mücadele edilmesini öngören 1 kararname ile Beyaz Sarayda "Başkanlık Bilim ve Teknoloji Danışma Kurulu" adı altında ekip kurulması için başka bir kararname imzaladı.

Biden, "Bilimsel Entegrasyon ve Kanıt Temelli Politika ile Hükümete olan Güveni Tazeleme" başlıklı bildirgeye de imza attı.

Önceki başkanların imza sayıları daha düşük

Bidenın imzaladığı kararname sayısı, kendisinden önceki 3 başkanın görevlerindeki ilk haftalarına bakıldığında çok yüksek olarak göze çarpıyor.

Bidenın selefi Donald Trump, ilk haftasında 4, Barack Obama da ilk haftasında 5 kararname imzalamıştı.

Obamanın selefi George W. Bush ise görevindeki ilk haftasında hiç kararname imzalamamıştı.

Muhabir: Dildar Baykan

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Biden, görevdeki, ilk, haftasında, 43, resmi, karara, imza, attı,
Yorumlar
Haber Yazılımı