Haber Detayı
25 Ekim 2020 - Pazar 12:30
 
Balkan Tarihi Müzesi kapılarını açmak için gün sayıyor
KÜLTÜR SANAT Haberi
Balkan Tarihi Müzesi kapılarını açmak için gün sayıyor

EDİRNE (AA) - Hıdırlık Tabya, Türklerin Balkanlardaki 600 yıllık tarihini anlatan Balkan Tarihi Müzesi olarak kapılarını açacağı günü bekliyor.

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, AA muhabirine, Hıdırlık Tabyanın, Şükrüpaşa komutasındaki Türk ordusunun destansı direniş gösterdiği bir yer olduğunu söyledi.

Tabyanın restorasyonunun, Kültür ve Turizm Bakanlığının Edirnedeki en önemli yatırımlarından olduğunu belirten Soytürk, tarihi yapının kasım ayında Balkan Tarihi Müzesi olarak yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisine sunulacağını ifade etti.

Müzede neler olacak?

Balkan Tarihi Müzesinde "karargah odası", "18 topçu odası", "120 metrelik bir tünel" ve "4 dehliz odası"nın yer alacağını belirten Soytürk, "Bunların hepsinde geleneksel müzeciliğin, teşhir ve tanzim ürünlerinin dışında interaktif bir müze şeklinde dijital uygulamalarla gelen ziyaretçiler bilgilendirilecek. 1361 yılında Edirnenin fethinden başlayıp, Balkan Savaşı sonrasına kadar Türklerin Balkanlardaki 600 yıllık tarihini anlatacak Balkan Tarihi Müzesinin açılışını hasretle bekliyoruz." diye konuştu.

Soytürk, müzenin dış çevre ve peyzaj düzenlemelerinin yapıldığını, teşhir ve tanzim kapsamında içeride sergilenecek ürünlerin getirildiğini söyledi.

Her bir odada bir savaşı anlatan interaktif bir tema olacağını belirten Soytürk, "Son çalışmalar yapılıyor. Kontrolörler tarafından geçtiğimiz hafta burada sıkı bir çalışma yapıldı. Hıdırlık Tabya, Balkan Tarihi Müzesi olarak Balkan coğrafyasında yaşananları da anlatabilecek. Bu coğrafyada ciddi bir müzeyi şehrimize ve ülkemize kazandırılmış olacağız." diye konuştu.

Müzenin, Edirnenin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olan 25 Kasımda açılması planlanıyor.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Balkan, Tarihi, Müzesi, kapılarını, açmak, için, gün, sayıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı